ورزش بار چیست و چه مزایایی برای سلامتی دارد؟

ورزش بار نوعی از تمرینات ورزشی هیبریدی بوده که حرکات آن تشابه زیادی به حرکات باله و نیز شباهت هایی به یوگا، پیلاتس و تمرینات قدرتی دارد. این ورزش معمولا بر روی انجام تمریناتی با دامنه های حرکتی کوچک تمرکز دارد.

ورزش بار چیست؟
ورزش بار چیست؟

امروزه ورزش بار طرفداران زیادی پیدا کرده است و ورزشکاران بر این باورند که انجام این تمرینات می تواند تا حد زیادی باعث تناسب اندام شود. صرف نظر از سن و سطح تناسب اندام هرکسی می تواند این تمرینات را انجام دهد و فقط با گذراندن 5 جلسه ایجاد تفاوت را در اندام خود احساس نماید.

در این مقاله به معرفی ورزش بار و مزایای آن برای سلامتی بدن می پردازیم. با پرشین استار همراه باشید؛

ورزش بار چیست؟

هرکسی که تا به حال تمرینات باله را انجام داده باشد با بار یا همان میله سنتی باله آشنایی دارد.

در واقع این میله یک نرده ثابت است که در هنگام گرم کردن بدن به بالرین ها کمک می کند که تعادل بیشتری داشته باشند. تمرینات ورزشی بار از همین جلسات باله آغاز شد یا بهتر بگویم یک بالرین مجروح در سال 1959 میلادی این ورزش را پایه گذاری کرد.

لوت برک یک بالرین آلمانی در لندن بود که انجام حرکات باله کمرش را آزار می داد بنابراین تصمیم گرفت یک استودیوی توانبخشی را بر اساس برنامه رقص باله راه اندازی کند.

افراد زیادی به این استودیو رفت آمد می کردند تا اینکه فردی به نام لیدیا باخ یکی از دانشجویان برک این ورزش را در سال 1971 به آمریکا برده و اکنون شاخه ها و سبک های زیادی از نسخه اصلی آن رایج است اما قوانین و قواعد نسخه اصلی آن در سال 2005 مصوب و تایید شد.

برای انجام این تمرینات شما ابتدا کار خود را با تمرین بر روی زیر انداز آغاز می کنید این حرکات عضلات مرکزی و مخصوصا شکم شما را هدف قرار می دهد سپس به سراغ میله رفته و تمریناتی مشابه به تمرینات باله را انجام می دهید که بازوها، شانه ها، لگن و پاهای شما را هدف قرار می دهد.

ریتم حرکات متناسب با سن و تناسب اندام افراد برنامه ریزی می شود. تمرینات بار را می توان ترکیبی از باله، پیلاتس، یوگا و رقص دانست. گرچه این نوع تمرینات باعث نمی شود که شما تعریق زیاد داشته و انرژی فراوانی را صرف کنید اما در نوع خود باعث تقویت عضلات تان شده و شما را برای انجام حرکات ورزشی دیگر ورزیده و توانمند می سازد.

مزایای ورزش بار چیست؟

1. ماهیچه ها و مفاصل را تقویت می کند

تمرینات بار عضلات را با حرکات کوچک و فوق العاده کنترل شده ای تحت عنوان حرکات ایزومتریک تحریک می کند و از آنجاییکه حرکات سبک و نرمی را پیش روی شما قرار می دهد خطر آسیب دیدگی را تا حد قابل توجهی کاهش داده و باعث تقویت چشمگیر عضلات و مفاصل شما خواهد شد.

2. تمرینات بار به افزایش انعطاف پذیری و قدرت کمک می کند

بسیاری از افراد بدن های تنومند و ماهیچه های قدرتمندی دارند اما از انعطاف پذیری کافی برخوردار نیستند (حتی نمی توانند انگشتان دست را به انگشتان پا برسانند!!) اما تمرینات بار علاوه بر تقویت ماهیچه ها، انعطاف پذیری شما را نیز ارتقا می بخشد.

در واقع این حرکات سریع و کوچک به نوعی باعث ایجاد کشش در بدن نیز می شود و به شما اجازه می دهد که به مرور زمان عضلاتی قدرتمند تر و تعادلی بیشتر داشته باشید.

3. به کاهش وزن شما کمک می کند

از آنجا که این تمرینات عضلات را هدف قرار داده و باعث خستگی آن ها می شود باعث کالری سوزی بیشترتان خواهد شد. در واقع طی یک جلسه می توانید تا 200 کالری بسوزانید برخی ها هم ادعا می کنند که میزان کالری سوزی شما طی یک جلسه حتی به عدد 500 نیز می رسد.

اگر این تمرینات را با یک رژیم غذایی کم کالری همراه کنید می توانید مطمعن باشید که طی چند ماه صاحب اندامی ایده آل و جذاب خواهید شد.

4. عضلات را هدف قرار داده و استقامت ایجاد می کند

حرکات بار ماهیت ایزومتریک دارند و عضلات خاصی را هدف قرار داده و آنها را بدون هر نوع گرفتگی، انقباض و یا کشش غیر متعارفی به کار می گیرند بنابراین این ویژگی ها به شما اجازه می دهد که بدون هیچ نگرانی تمرینات خود را انجام دهید.

دقیقا به همین دلیل است که شما پس از هر جلسه تمرین احساسی شبیه به ژله (از نظر انعطاف پذیری) خواهید داشت.

5. این ورزش ویژگی های مراقبه ای نیز دارد

حرکات کوچک اما مداوم شما را نسبت به ذهن و بدن تان آگاه تر می سازد. در واقع هم زمان که تمرینات ورزشی خود را انجام می دهید، آگاهی ذهنی و جسمی تان نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

نکته مثبت دیگر این که وقتی حرکات را آموختید، می توانید آنها را در خانه نیز انجام دهید. اما اگر فکر می کنید که می توانید این تمرینات را جایگزین تمرینات مرسوم و همیشگی تان کنید در اشتباهید و این روش درستی برای شما نخواهد بود.

قطعا هر کاری که باعث به حرکت در آوردن شما شود، خوب است. هر چیزی که باعث پمپاژ خون، حرکت عضلات و ماهیچه های بدن شود مطمئنا سالم است ولی برای این که بتوانید بهترین استفاده را از هر ورزشی ببرید بهتر است بدانید که هر حرکت ورزشی چه کارهایی را می تواند برای شما انجام دهد و چه کارهایی را نمی تواند!

فقط به یاد داشته باشید که؛

1. تمرینات بار، تمرینات هوازی خوبی نیستند

وقتی تمرینات بار را انجام می دهید هرچند که عضلات و ماهیچه های شما به مقدار زیادی خسته می شوند اما ضربان قلب تان بالا نخواهد رفت. این بدان معنی است که اگر هدف شما چربی سوزی خیلی سریع است بایستی تمرینات ورزشی دیگری را انتخاب کنید چرا که چربی سوزی با سرعت کندتری طی جلسات ورزشی بار انجام می شود.

با این حال فراموش نکنید که تمامی بدن ها به یک شکل ساخته نشده اند و برخی از افراد ممکن است با همین تمرینات هم چربی سوزی خوبی را تجربه کنند.

2. تمرینات بار به شما قدرت عملکردی نمی دهد

اگر به دنبال تمرینی هستید که قدرت عملکرد بدن شما را افزایش دهد یعنی به شما کمک کند که وزنه های سنگین بردارید و از پله ها بالا بروید بدون اینکه عرق کنید پس بایستی بدانید که تمرینات بار گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود. حرکات ایزومتریک انعطاف پذیری و استقامت بدن شما را بالا می برد و نه لزوما قدرت تان را.

3. شاید با انجام این تمرینات از سرعت شکل گیری اندام خود راضی نباشید

در یک جلسه تمرین بار شما نیازی به بلند کردن وزنه های سنگین یا تحمل فشار بیش از حد ندارید بنابراین ممکن است بعد از گذراندن چند ماه بتوانید به کاهش وزن ایده آل و اندام مورد نظر خود برسید.

برای قوی تر شدن شما بایستی بدن خود را به طور مداوم به چالش بکشید تا پس از مدتی بتوانید نتایج خوبی را کسب کنید بنابراین دائما باید پیگیر تمرینات تان باشید و در انجام آن ها سستی و تنبلی به خرج ندهید اما بایستی به حرکات خود تنوع بدهید تا از تکرار و تمرینات خسته کننده فاصله بگیرید.

با همه ویژگی های مثبت و منفی که ذکر کردیم بایستی بگوییم در مجموع تمرینات بار ورزشی متناسب و ایده آل است. به خصوص اگر در حال شروع یک برنامه برای تناسب اندام خود بوده و یا می خواهید فرآیند تناسب اندامتان را با کاری سرگرم کننده همراه کنید و یا اگر دچار آسیب شده و در حال بهبود یافتن هستید این تمرینات برای شما توصیه می شود.

همچنین در صورتی که یک دوره تمرین فشرده با وزنه را به پایان رسانده اید و اکنون دارای عضلاتی تنومند هستید انجام این تمرینات متعادل نیز برای شما مناسب خواهد بود.

حتی می توانید تمرینات بار خود را با تمرینات دیگری هم همراه کنید. به عنوان مثال اگر در حال انجام تمرینات هوازی هستید انتخاب تمرینات بار در کنار آن می تواند گزینه بسیار ایده آلی برای شما بوده و یک دوره ورزشی عالی را برای تان رقم بزند.

در ادامه بخوانید : مزایای تمرینات قدرتی برای بانوان

منبع : lifehack