معایب و مضرات استفاده از بازی های رایانه ای بر روی کودکان و نوجوانان

بیشتر والدین بازی های ویدئویی را نوعی اتلاف وقت می دانند و بیشتر کارشناسان آموزشی معتقدند که بازی های کامپیوتری مغز را خراب کرده و از آن بدتر خشونت و رفتار های ضد اجتماعی را ترویج می کنند.

اثرات منفی بازی های رایانه ای
اثرات منفی بازی های رایانه ای

قبلا در مقاله فواید بازی های رایانه ای به بررسی اثرات مثبت این بازی ها بر روی کودکان و نوجوانان پرداختیم. در این مقاله می خواهیم اثرات منفی و معایب و مضرات استفاده از بازی های رایانه ای را مورد بررسی قرار دهیم با پرشین استار همراه باشید؛

ضرر های بازی های رایانه ای برای ذهن و روان انسان

1. باعث پرخاشگری می شوند

یکی از مهمترین اثرات بازی های ویدیویی خشن، افزایش پرخاشگری در کودکان است. محققان معتقدند که بازی های خشن می توانند باعث ترویج خشونت در کودکان شوند و احتمال رفتار های ضد اجتماعی را در آن ها افزایش دهند.

همچنین کفته می شود که بازی های کامپیوتری خشن می توانند باعث افزایش استرس در کودکان شوند.

2. باعث اعتیاد به بازی می شوند

اعتیاد به بازی‌ های ویدئویی به استفاده بیش از حد یا اجباری از بازی‌ های رایانه‌ای یا بازی‌ های کامپیوتری گفته می شود که به شکلی در زندگی روزمره فرد تداخل ایجاد می کند. اعتیاد به بازی های ویدئویی، مانند اعتیاد به الکل و مواد مخدر یک اختلال تکانشی است.

بازی های رایانه ای می توانند باعث اعتیاد در گیمر ها شوند که با علائمی مانند اضطراب، بی خوابی، انزوای اجتماعی و افسردگی مشخص می شود.

3. عملکرد تحصیلی را ضعیف می کنند

این یکی از مهم ترین معایب بازی های ویدئویی در کودکان و نوجوانان است، انجام بازی های رایانه ای برای ساعات طولانی می تواند بر عملکرد فرزند شما در مدرسه تأثیر بگذارد.

مطالعات نشان داده که انجام بازی های رایانه ای به مدت طولانی باعث ضعف عملکرد تحصیلی در دانش آموزان می شود. یک نظرسنجی نشان داده که 47٪ از دانش آموزانی که بازی های ویدئویی انجام می دهند، نمرات پایین تری در مدرسه کسب می کنند.

4. باعث آسیب های جسمانی می شوند

انجام بیش از حد بازی های کامپیوتری می تواند باعث تنبلی و عدم تحرک شده و احتمال چاقی و اضافه وزن را در کودکان افزایش دهد.

قرار گرفتن در معرض تابش خیره کننده صفحه مانیتور همچنین می تواند در دراز مدت به بینایی کودک آسیب برساند.

کودکانی که زیاد بازی های کامپیوتری انجام می دهند اغلب از مشکلات استخوانی مثل دست درد، گردن درد و کمر درد رنج می برند.

5. باعث بی خوابی شبانه می شوند

بازی های رایانه ای می توانند خواب فرد را به خصوص در نوجوانان به تأخیر بیاندازند. مطالعه ای که توسط دانشگاه فلیندرز انجام شده نشان می دهد که انجام بازی های ویدئویی باعث بی خوابی شبانه در نوجوانان می شود.

6. باعث اختلال در غذا خوردن می شوند

بازی های ویدئویی باعث بی نظمی در غذا خوردن می شوند؛ بیشتر بچه هایی که بازی های رایانه ای انجام می دهند تمایلی به غذا خوردن ندارند و یا به جای غذا های سالم از غذا های ناسالم استفاده می کنند.

منابع : momjunction