مهم ترین موضوعاتی که دختران باید تا سن 10 سالگی بدانند

وقتی به کودکی خود فکر می کنید، به نظرتان لازم بود که چه موضوعاتی را در آن سنین می دانستید؟

موضوعاتی که هر دختری تا سن 10 سالگی باید بداند
موضوعاتی که هر دختری تا سن 10 سالگی باید بداند

بعضی موضوعات هستند که شاید هنوز هم راجع به آنها اطلاعات زیادی نداشته باشیم و نیاز است که کسی در این موضوعات به ما آموزش دهد.

مغز کودکان مانند اسفنج کوچکی است که هر چیزی را می تواند در خود جذب و نگهداری کند. بنابراین به دختران تان تا زمانی که کوچک هستند، آنچه را که نیاز است بدانند آموزش دهید و مطمعن باشید زمانی که به سن شما رسیدند از این بابت سپاسگزارتان خواهند بود.

در ادامه این مقاله مهم ترین موضوعاتی را که یک دختر تا سن 10 سالگی باید بداند را ارائه کرده ایم. با پرشین استار همراه باشید؛

1. آن ها می توانند مثل شاهزاده ها لباس بپوشند اما نباید از زندگی واقعی غافل شوند

هر دختر بچه ای کمابیش شاهزاده خانم مورد علاقه خود را دارد و سعی می کند مانند او رفتار کند. این خیلی خوب است اما باید به آن ها بیاموزید که زندگی واقعی قدری با زندگی شاهزاده های داستان متفاوت است و دختر بچه ها نیز بایستی مانند هر شخص دیگری برای دستیابی به آرزوهای شان تلاش کنند.

چراکه در دنیای واقعی دستیابی به هر چیزی در گروه تلاش و پشتکار است. گاهی آن ها را با زنان واقعی و قهرمان نیز آشنا سازید تا بتوانند از زندگی آنها الگو برداری کنند.

2. می توانند هر کاری را یاد بگیرند و از پس انجام آن برآیند

این که دختران هم مانند پسران قادر به یادگیری هر دانش و مهارتی هستند یک امر بدیهی است اما در بسیاری از موارد برای دور کردن آن ها از انجام برخی کارها به آن ها این طور القا می شود که نمی توانند فلان کار یا مهارت را یادگرفته و یا انجام دهند.

امروزه و با گسترش تکنولوژی و تغییر مداوم استانداردها و فرهنگ ها محدود کردن کودکان در امر آموزش یک امر غیر منطقی است. پس دختران خود را در آموزش هایی که به آن ها علاقه دارند همراهی کنید و همیشه به آن ها یادآوری کنید که توانمند و دوست داشتنی هستند.

3. بیاموزند که چگونه بازی کنند

بازی کردن این روزها یک موضوع بسیار مهم است چرا که اثبات شده که بازی کردن خلاقیت و توانایی حل مساله در کودکان را افزایش می دهد و به آن ها کمک می کند تا درک بهتری از دنیا و محیط اطراف خود داشته باشند.

بنابراین این فرصت را برای فرزندان خود ایجاد کنید که بازی های مناسب انجام دهند و زمان خود را با بازی های کامپیوتری و ویدئویی هدر ندهند.

4. به آن ها رفتار های درست مالی را بیاموزید

در گذشته کودکان تقریبا بدون هیچ اطلاعی نسبت به مفهوم برنامه ریزی مالی بزرگ می شدند و زمانی که در بزرگسالی وارد بازار کار می شدند بسیاری از آنها برداشت اشتباه و نادرستی نسبت به این موضوع داشتند.

داشتن سواد مالی چیزی نیست که در مدرسه یا دانشگاه آموزش داده نمی شود اما بایستی والدین آموزش های لازم را در این خصوص از همان سنین کودکی به فرزندان خود بدهند تا در بزرگسالی رفتار های مالی مناسبی داشته باشند.

5. به آن ها بیاموزید چگونه مبتکر باشند

همه ما خلاق هستیم و با روحیه ای مبتکر متولد شده ایم. بنابراین مشوق کودکان تان باشید که در هر زمینه ای که علاقه دارند خلاق باشند.

هنر و توانایی حل مسئله را در آن ها پرورش دهید و آن ها را برای تخیلات شان تشویق کنید.

6. هنر “به اشتراک گذاشتن” را به آن ها بیاموزید

یکی از اولین کلماتی که بچه ها یاد می گیرند “مال من” است. کودکان بایستی چرخه ی دریافت کردن و دادن را بیاموزند. در غیر این صورت صفت احتکار در آنها ریشه می کند.

7. چگونه باید با “تعارف” برخورد کنند

جای تعجب دارد که واکنش دختران در مقابل تعارفات بسیار عجیب تر از پسران است. آنها به سرعت مانند سیب زمینی داغ آن را پس می زنند، نادیده می گیرند و انکار می کنند در حالی که پسران در این مواقع جسورتر هستند.

برخی ها این را حمل بر نجابت ذاتی دختران می کنند اما بایستی به دختران آموزش دهیم که دریافت کردن نیز بخشی از چرخه ی اشتراک گذاری است.

8. بیاموزید که قادر به کار های فنی و تعمیرات هستند

همیشه این تصور وجود دارد که دختران بایستی صرفا مصرف کننده بوده و تعمیرات و کارهای فنی توسط آقایان و سایر افراد انجام می شود.

اما بهتر است که معلم دختران خود در خارج از مدرسه باشید و به آن ها بیاموزید که کارهایی نظیر عوض کردن لامپ یا پنچر گیری لاستیک ماشین و… کارهایی هستند که آن ها به راحتی و بدون نیاز به کمک دیگران می توانند انجام دهند.

9. چگونگی دفاع از خود را به آن ها بیاموزید

هنرهای رزمی یک مسیر آسان برای رسیدن به این هدف است.

به آن ها بیاموزید که از غریبه ها دور شده و امنیت خود را حفظ کنند. همچنین به آن ها در مورد جملات ناپسند، لمس های نا متعارف و دعوت های مخفیانه آموزش های لازم را بدهید و حتما یادآوری کنید که تحت هر شرایطی محرم اسرارشان بوده و را دوست شان خواهید داشت.

10. انضباط را فراموش نکنید

این که بخواهید در بزرگسالی به کسی نظم و انضباط را بیاموزید، قطعا کار دشواری است اما آموزش این کار در مورد کودکان بسیار ساده تر بوده و در آن ها به سادگی نهادینه می شود.

انضباط و اراده عناصری هستند که در مراحل مختلف زندگی بسیار کاربردی و راهگشا هستند.

11. به آن ها بیاموزید که مسئولیت کارهای خود را بر عهده بگیرند

شانه خالی کردن از عواقب کارها یکی از بدترین ویژگی های اخلاقی است که برای هرکسی ناپسند است. برخی از افراد به هر کاری متوسل می شوند تا آثار نامطلوب کارها و تصمیمات خود را انکار کنند. بنابراین مهم است که به کودکانمان بیاموزیم که در انجام کارها و یا اخذ تصمیمات خود به گونه ای عمل کنند که بتوانند تبعات آن را هم بپذیرند.

همچنین بایستی به آنها بیاموزیم که صداقت مهم ترین راه کار در مواجهه با هر مشکلی است.

12. چارچوب های رفتاری را به آن ها بیاموزید

کودکان هرچه زودتر متوجه قواعد و چارچوب ها شوند بهتر است. این امر به آن ها برای ورود به مدرسه و پذیرش قوانین آن کمک شایانی می کند.

از آن گذشته افرادی که رفتار های بی ضابطه دارند معمولا از سوی دیگران طرد شده و طبیعتا انسان های موفقی نخواهند بود. بنابراین آموزش این اصول را از سال های اول کودکی آغاز کنید.

13. مدیریت زمان را به آن ها یاد بدهید

مدیریت زمان مفاهیم مهمی چون هدف گذاری و برنامه ریزی را هم شامل می شود. این که شما بتوانید به دختران خود بیاموزید که برای زمان خود برنامه ریزی داشته باشند و سعی کنند در زمان مشخصی کارهای خود را به انجام برسانند کمک بسیار شایانی به آن ها در سال های بعدی خواهد نمود.

داشتن مدیریت زمان یکی از ویژگی های شاخص افراد موفق است.

14. چگونگی ارتباط برقرار کردن را به آن ها بیاموزید

برای آموزش این کار کافی است که در حضور دخترتان تماس های مختلف تلفنی و یا حضوری داشته باشید. به او بیاموزید که برای شروع هر ارتباطی هیچ لزومی برای خجالت و عقب نشینی وجود ندارد. اهمیت این آموزش در مورد دختران بیشتر از پسران است. چراکه همانگونه که گفته شد پسران در روابط بین فردی جسورانه تر از دختران عمل می کنند.

15. به آن ها بیاموزید که به موقع سکوت کنند

هرچقدر که برقراری ارتباط مهم است، سکوت کردن به موقع هم به همان اندازه مهم است. به کودکان تان بیاموزید که سکوت کردن و گوش فرا دادن گاهی اوقات از سخن گفتن مهم تر است.

بسیاری از مردم فقط سخن می گویند و از هنر گوش فرا دادن بی بهره هستند.

16. به آن ها کمک کنید که بدن خود را بشناسند

کودک شما باید بداند که بدن بی نقصی دارد و آن را به خوبی بشناسد. او بایستی بداند که چرا دست هایش کوتاه تر از پاهایش است یا این که چرا شلواری که برای دوستش اندازه است برای او اندازه نیست یا این هیچ ایرادی ندارد که انگشتانش اندازه های متفاوتی دارد.

کودکان بایستی بدانند که بدن دختران با پسران متفاوت است و پوست و مویی متفاوت از هم دارند. این کار به آن ها کمک می کند که شناخت درستی از بدن خود داشته و خود را دوست بدارند.

17. مستقل بودن را به آن ها بیاموزید

اول به کودکان تان آموزش های لازم را بدهید و پس از مدتی اجازه بدهید که به صورت مستقل امور مربوط به خود را انجام دهند.

اهمیت این امر در مورد دختران بسیار زیاد است بایستی به دخترتان بیاموزید که می تواند بسیاری از کارهای خود را بدون نیاز به کمک کسی انجام داده و برای انجام آن ها نگرانی نداشته باشد. این امر به آن ها کمک می کند که در بزرگسالی افرادی کارآمد و توانمند باشند.

18. احترام به خود را به آن ها یاد بدهید

این یکی از مهم ترین درس هایی است که می توانید به دخترتان بدهید. چراکه در نتیجه آن خواهد آموخت که از نگاه مادی و ابزاری دیگران به خودش جلوگیری کرده و با هدف گذاری درست در زندگی به رشد و بالندگی برسد.

19. احترام به دیگران و احترام به زمین را به آن ها بیاموزید

20. به آن ها بگویید که تنها نیستند و دوستشان دارید

گاهی اوقات دختر نوجوان احساس می کند که کسی او را دوست ندارد و او تنهاست.

بهترین کاری که می توانید برای دختران خود انجام دهید این است که بدون قید و شرط آنها را دوست داشته باشید و بدون قید و شرط او را دوست داشته باشید.

منبع : lifehack