بهترین گیاهان دارویی، قرص ها و مکمل ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن کدامند؟

سیستم ایمنی بدن شما از مجموعه ای پیچیده از سلول ها، فرآیند ها و مواد شیمیایی تشکیل شده است که به طور مداوم از بدن شما در برابر عوامل بیماری زای مهاجم از جمله ویروس ها، سموم و باکتری ها دفاع می کند.

بهترین مکمل ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن
بهترین مکمل ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن

قوی نگه داشتن سیستم ایمنی بدن در طول سال برای جلوگیری از عفونت و بیماری مهم است. مصرف غذا های مقوی برای تقویت سیستم ایمنی بدن، خواب کافی و ورزش مهم ترین راه ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن می باشند.

علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است که مکمل برخی ویتامین ها، مواد معدنی، گیاهان دارویی و سایر مواد می تواند پاسخ ایمنی را بهبود بخشد و بدن را به طور بالقوه در برابر بیماری محافظت کند.

با این حال، توجه به این نکته ضروری است که هیچ مکملی برای درمان یا جلوگیری از بیماری مفید نخواهد بود.

با شیوع بیماری واگیردار COVID-19 در سال 2019، درک این نکته ضروری است که هیچ مکمل، رژیم غذایی و یا روش دیگری به جز شیوه های بهداشتی مناسب نمی تواند شما را از ابتلا به این بیماری محافظت کند.

در ادامه این مقاله با 15 قرص و مکمل برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس بیشتر آشنا خواهید شد. با پرشین استار همراه باشید؛

1. ویتامین D

ویتامین D یک ماده مغذی محلول در چربی است که برای سلامتی و عملکرد سیستم ایمنی بدن شما ضروری است.

ویتامین D برای مبارزه با پاتوژن ها، مونوسیت ها و ماکروفاژ ها را افزایش می دهد – گلبول های سفید که قسمت های مهم دفاع سیستم ایمنی بدن شما هستند – و التهاب را کاهش می دهد که به تقویت پاسخ ایمنی کمک می کند.

بسیاری از افراد از نظر این ویتامین مهم کمبود دارند که ممکن است بر عملکرد سیستم ایمنی تاثیر منفی بگذارد. در حقیقت، سطح پایین ویتامین D با افزایش خطر ابتلا به عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی از جمله آنفلوانزا و آسم آلرژیک همراه است.

برخی از مطالعات نشان می دهد که مکمل ویتامین D ممکن است پاسخ ایمنی را بهبود بخشد. در حقیقت تحقیقات اخیر حاکی است که مصرف این ویتامین ممکن است بدن را در برابر عفونت های دستگاه تنفسی محافظت کند.

در یک بررسی در سال 2019 مشخص شد که مصرف مکمل ویتامین D خطر ابتلا به عفونت های تنفسی را در افرادی که دچار کمبود این ویتامین هستند کاهش داده است.

مطالعات دیگر می گویند، مکمل های ویتامین D ممکن است پاسخ به درمان های ضد ویروسی را در افراد مبتلا به عفونت های خاص از جمله هپاتیت C و HIV بهبود بخشد.

بسته به میزان کمبود بین 1000 تا 4000 IU مکمل ویتامین D در روز برای اکثر افراد کافی است اگرچه افراد با کمبود جدی تر اغلب به دوز های بسیار بالاتری احتیاج دارند.

2. روی

روی یک ماده معدنی است که معمولا به مکمل ها و سایر محصولات دارویی به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن اضافه می شود، این بدان دلیل است که روی برای عملکرد سیستم ایمنی بدن ضروری است.

روی برای رشد و ایجاد سلول های ایمنی مورد نیاز است و نقش مهمی در پاسخ التهابی دارد.

کمبود این ماده مغذی به میزان قابل توجهی بر عملکرد سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد و منجر به افزایش خطر عفونت و بیماری از جمله ذات الریه می شود.

کمبود روی حدود 2 میلیارد نفر در سراسر جهان را مبتلا می کند و در بزرگسالان مسن بسیار شایع است. در حقیقت تا 30٪ از افراد مسن کمبود روی دارند.

مطالعات بیشماری نشان می دهد که مکمل های روی ممکن است بدن را در برابر عفونت های دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی محافظت کنند. علاوه بر این، مصرف مکمل روی ممکن است برای کسانی که در حال حاضر بیمار هستند مفید باشد.

در یک مطالعه در سال 2019 بر روی 64 کودک بستری با عفونت حاد دستگاه تنفسی تحتانی (ALRIs) مصرف 30 میلی گرم روی در روز باعث کاهش کل مدت زمان عفونت و مدت اقامت در بیمارستان شده است.

روی اضافی همچنین ممکن است به کاهش مدت زمان سرماخوردگی کمک کند.

مصرف طولانی مدت روی به طور معمول برای بزرگسالان سالم بی خطر است. دوز روزانه باید کمتر از 40 میلی گرم باشد. دوزهای بیش از حد ممکن است در جذب مس اختلال ایجاد کنند که می تواند خطر عفونت را افزایش دهد.

3. ویتامین C

ویتامین C شاید محبوب ترین مکمل برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت ها باشد.

این ویتامین عملکرد سلول های مختلف سیستم ایمنی را پشتیبانی می کند و توانایی آن ها برای محافظت در برابر عفونت را تقویت می کند. همچنین برای مرگ سلولی ضروری است که با پاکسازی سلول های قدیمی و جایگزینی آن ها با سلول های جدید، به سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند.

ویتامین C همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان قدرتمند عمل می کند و بدن را در برابر آسیب های ناشی از استرس اکسیداتیو که با تجمع مولکول های واکنشی شناخته شده به عنوان رادیکال های آزاد رخ می دهد محافظت می کند.

استرس اکسیداتیو می تواند بر سلامت سیستم ایمنی تاثیر منفی بگذارد و با بیماری های بیشماری در ارتباط باشد.

نشان داده شده است که مصرف مکمل ویتامین C باعث کاهش مدت و شدت عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی از جمله سرماخوردگی می شود.

یک بررسی بزرگ از 29 مطالعه بر روی 11306 نفر نشان داده که مصرف منظم مکمل ویتامین C با دوز متوسط ​​1-2 گرم در روز مدت سرماخوردگی را در بزرگسالان 8٪ و در کودکان 14٪ کاهش می دهد.

جالب توجه است این بررسی همچنین نشان داد که مصرف مکمل های ویتامین C، میزان بروز سرماخوردگی در افراد تحت فشار های بدنی بالا از جمله دوندگان ماراتن و سربازان را تا 50 درصد کاهش می دهد.

علاوه بر این درمان با ویتامین C با دوز بالا به طور قابل توجهی علائم را در افراد مبتلا به عفونت های شدید از جمله سپسیس و سندرم نارسایی حاد تنفسی (ARDS) ناشی از عفونت های ویروسی را بهبود می بخشد.

این نتایج تایید می کنند که مکمل های ویتامین C ممکن است سیستم ایمنی را به ویژه در افرادی که از طریق رژیم غذایی به اندازه کافی ویتامین دریافت نمی کنند، تقویت کند.

مصرف روزانه ویتامین C به طور معمول بین 250 تا 1000 میلی گرم است.

4. آقطی سیاه

آقطی سیاه (Sambucus nigra) که مدت هاست در درمان عفونت ها مورد استفاده قرار می گیرد به دلیل اثرات آن بر سلامت سیستم ایمنی بدن در حال تحقیق است.

در مطالعات آزمایشگاهی مشخص شده که عصاره آقطی سیاه پتانسیل ضد باکتری و ضد ویروسی را در برابر عوامل بیماری زا باکتریایی مسئول عفونت دستگاه تنفسی فوقانی و سویه های ویروس آنفلوانزا نشان می دهد.

علاوه بر این، نشان داده شده است که پاسخ سیستم ایمنی را تقویت می کند و ممکن است به کاهش مدت زمان و شدت سرماخوردگی و همچنین کاهش علائم مربوط به عفونت های ویروسی کمک کند.

با بررسی 4 مطالعه بر روی 180 نفر مشخص شده که مکمل های آقطی سیاه علائم تنفسی فوقانی ناشی از عفونت های ویروسی را کاهش می دهد.

یک مطالعه 5 روزه در سال 2004 نشان داده که مبتلایان به آنفولانزا که 1 قاشق غذا خوری (15 میلی لیتر) از شربت آقطی سیاه را 4 بار در روز مصرف کرده اند 4 روز زودتر از افرادی که شربت مصرف نکرده اند، تسکین علائم را تجربه کرده اند.

با این حال این مطالعه قدیمی است و توسط سازنده شربت آقطی سیاه حمایت می شود. مکمل های آقطی سیاه اغلب به شکل مایع یا کپسول فروخته می شوند.

5. قارچ های دارویی

قارچ های دارویی از زمان های بسیار قدیم برای پیشگیری و درمان عفونت و بیماری استفاده می شده است. انواع بسیاری از قارچ های دارویی به دلیل پتانسیل تقویت کننده سیستم ایمنی بدن مورد مطالعه قرار گرفته است.

بیش از 270 گونه شناخته شده قارچ دارویی وجود دارد که دارای خواص تقویت کننده سیستم ایمنی هستند.

سر چماقی ها، قارچ یال شیر، قارچ مرغ چوب، شیتاکه، قارچ جان افزا و قارچ دم بوقلمون انواع مختلفی هستند که برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید می باشند.

برخی تحقیقات نشان می دهد که مکمل انواع خاصی از قارچ های دارویی ممکن است سلامت بدن را از چند طریق تقویت کرده و علائم برخی شرایط از جمله آسم و عفونت های ریه را کاهش دهد.

به عنوان مثال، مطالعه ای بر روی موش های مبتلا به سل، یک بیماری جدی باکتریایی نشان داده که درمان با قارچ های سر چماقی بطور قابل توجهی باعث کاهش بار باکتری در ریه ها، افزایش پاسخ ایمنی و کاهش التهاب در مقایسه با گروه دارونما می شود.

قارچ دم بوقلمون یکی دیگر از قارچ های دارویی است که اثرات قدرتمندی بر سلامت سیستم ایمنی بدن دارد. تحقیقات در انسان نشان می دهد که قارچ دم بوقلمون ممکن است پاسخ ایمنی بدن را افزایش دهد به خصوص در افرادی که انواع خاصی از سرطان دارند.

بسیاری دیگر از قارچ های دارویی به دلیل اثرات مفید آن ها بر سلامت ایمنی نیز مورد مطالعه قرار گرفته است. محصولات قارچ دارویی را می توانید به صورت تنتور، چای و مکمل پیدا کنید.

6. گون

گیاهی است که معمولا در طب سنتی چینی مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات بر روی حیوانات نشان می دهد که عصاره آن ممکن است پاسخهای مرتبط با سیستم ایمنی بدن را به طور قابل توجهی بهبود بخشد.

7. سلنیوم

سلنیوم ماده معدنی است که برای سلامتی سیستم ایمنی بدن ضروری است. تحقیقات حیوانی نشان می دهد که مکمل های سلنیوم ممکن است دفاع ضد ویروسی را در برابر سویه های آنفلوانزا از جمله H1N1 تقویت کند.

8. سیر

سیر دارای خواص ضد التهابی و ضد ویروسی قدرتمندی است. نشان داده شده است که سیر با تحریک گلبول های سفید محافظ مانند سلول های کشنده طبیعی و ماکروفاژ ها سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

با این حال، تحقیقات انسانی محدود است.

9. آندروگرافیس

این گیاه حاوی آندروگورولید، ترکیبی از ترپنوئید هاست که دارای اثرات ضد ویروسی در برابر ویروس های ایجاد کننده بیماری های تنفسی می باشد.

10. شیرین بیان

حاوی بسیاری از مواد از جمله گلیسیرریزین است که ممکن است به محافظت در برابر عفونت های ویروسی کمک کند. طبق تحقیقات لوله آزمایش، گلیسیرریزین فعالیت ضد ویروسی را در مقابل کروناویروس حاد مرتبط با سندرم تنفسی حاد (SARS-CoV) نشان می دهد.

Pelargonium sidoides .11

تحقیقات انسانی نشان می دهد که عصاره این گیاه برای کاهش علائم عفونت های حاد تنفسی ویروسی از جمله سرماخوردگی و برونشیت مفید است.

با این وجود تحقیقات بیشتری لازم است.

12. ویتامین ب کمپلکس

ویتامین های گروه B از جمله B12 و B6 برای تقویت سیستم ایمنی بدن از اهمیت زیادی برخوردار هستند. با این حال بسیاری از بزرگسالان دچار کمبود این ویتامین ها هستند که ممکن است بر سلامت سیستم ایمنی تأثیر منفی بگذارد.

13. کورکومین

کورکومین ترکیب اصلی فعال در زردچوبه است. این ماده دارای خواص ضد التهابی قدرتمندی است و مطالعات بر روی حیوانات نشان می دهد که ممکن است به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک کند.

14. مخروط سانان

اکیناسه یا مخروط سانان گیاهانی هستند که سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشند و ممکن است اثرات ضد ویروسی در برابر چندین ویروس تنفسی از جمله ویروس سینسیشیال تنفسی و رینو ویروس ها داشته باشند.

15. بره موم

بره موم ماده ای مانند رزین است که توسط زنبور های عسل برای استفاده ساخته شده است. اگرچه دارای اثرات چشمگیر تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است و همچنین می تواند دارای خواص ضد ویروسی نیز باشد اما تحقیقات انسانی بیشتری لازم است.

طبق نتایج تحقیقات علمی، مکمل های ذکر شده در بالا ممکن است خواص تقویت کننده سیستم ایمنی بدن داشته باشند.

با این حال، بخاطر داشته باشید که بسیاری از تاثیرات احتمالی این مکمل ها بر سلامت سیستم ایمنی در انسان به طور کامل آزمایش نشده و این امر ضرورت مطالعات آینده را برجسته می کند.

منبع : healthline