بیوگرافی کامل و عکس های جدید وودی آلن و همسر و فرزندانش + حقایق جالب

وودی آلن (Woody Allen) با نام کامل هیوود آلن و نام اصلی “آلن استوارت کونیگزبرگ” کارگردان، نویسنده، بازیگر و کمدین مشهور آمریکایی در تاریخ 1 دسامبر سال 1935 در بروکلین نیویورک متولد شده است.

وودی آلن
وودی آلن

زندگی نامه وودی آلن

وودی آلن پسر نتی (کتابدار) و مارتین کینگزبرگ (جواهرساز) می باشد، اجداد او یهودیانی بودند که از اتریش و روسیه به آمریکا مهاجرت کرده بودند. او یک خواهر کوچک تر از خود به نام لتی دارد.

آلن خاطرات خوبی از دوران کودکی اش ندارد زیرا والدینش مدام با هم جرو بحث داشتند و مادرش همیشه عصبانی بوده است.

او مدت 8 سال در مدرسه یهودی تحصیل کرده و تعطیلات تابستانی اش را اغلب در اردوهای تابستانی مذهبی گذرانده است. پس از آن وارد مدرسه 99 (علوم و ادبیات ایزاک آسیموف) شده و سال 1953 از دبیرستان میدوود فارغ التحصیل شد.

او از دوران دبیرستان به عنوان کمدین در نمایش های مدرسه فعالیت می کرد و به ورزش بیس بال نیز علاقمند و عضو تیم مدرسه اش بوده است.

در سن 17 سالگی رسما اسمش را به هیوود آلن تغییر داد و تا مدتی با فروختن جوک و داستان های طنز به مجلات مختلف کسب درآمد می کرد.

عکس جوانی وودی آلن
عکس جوانی وودی آلن

آلن سال 1953 وارد دانشگاه نیویورک شد و در رشته ارتباطات و فیلم به ادامه تحصیل پرداخت اما بعد از یک سال دانشگاه را رها و سعی کرد با تلاش خودش و بدون آموزش رسمی در زمینه بازیگری پیشرفت کند.

فعالیت های هنری وودی آلن

وودی آلن ورود به عرصه سینما را با نویسندگی آغاز کرده است، از همان اوایل آثارش در مجلات و برنامه های تلویزیونی با استقبال روبرو شد و تا سال 1962 حدود 20 هزار لطیفه برای برنامه های کمدی مختلف نوشت و ثروت خوبی برای خودش دست و پا کرد.

اما از آن جا که نویسندگی محض برایش خسته کننده بود به عنوان کمدین نیز فعالیت می کرد و در اوایل دهه 60 در بسیاری از برنامه های تلویزیونی دعوت می شد.

وودی آلن سال 1965 اولین فیلم نامه اش با عنوان “تازه چه خبر پوسی‌ کت” را نوشت و برای آن نامزد جایزه انجمن نویسندگان آمریکا شد. او در این فیلم به عنوان بازیگر نیز به ایفای نقش پرداخته است.

اولین تجربه کارگردانی وودی آلن برای فیلم چه خبر، تایگر لی‌لی؟ (1965) می باشد که در این فیلم به عنوان فیلمنامه نویس و بازیگر نیز ظاهر شده است.

عکس های وودی آلن
عکس های وودی آلن

از جمله فیلم های معروف وودی آلن به عنوان کارگردان و بازیگر می توان به کازینو رویال (1967)، موزها (1971)، درخواب‌ فرو رفته (1973)، عشق و مرگ (1975)، آنی هال (1977)، منهتن (1979)، هانا و خواهرانش (1986)، داستان‌های نیویورکی (1989)، جنایت و جنحه (1989)، معمای قتل منهتن (1993)، آفرودیت توانا (1995)، هری ساختارشکن (1997)، دزدهای خرده‌پا (2000)، نفرین عقرب یشمی (2001)، پایان هالیوودی (2002)، خبر داغ (2006) با بازی اسکارلت جوهانسون و هیو جکمن و تقدیم به رم با عشق (2012) با بازی الک بالدوین اشاره کرد.

وودی آلن به عنوان کارگردان در فیلم هایی همچون رز ارغوانی قاهره، زنی دیگر، آلیس، گلوله‌ها بر فراز برادوی، ستاره مشهور با بازی کنت برانا و دی کاپریو، ملیندا و ملیندا، امتیاز نهایی با بازی اسکارلت جوهانسون، رؤیای کاساندرا با بازی کالین فارل و ایوان مک گریگور، ویکی کریستینا بارسلونا با بازی اسکارلت جوهانسون، پنه لوپه کروز و خاویر باردم، غریبه‌ای دراز و سیاه را ملاقات خواهی کرد با بازی آنتونیو باندراس، نیمه‌شب در پاریس با بازی آدرین برودی، یاسمن پژمرده با بازی کیت بلانشت، جادو در مهتاب با بازی اما استون، کافه سوسایتی با بازی جسی آیزنبرگ و کریستین استوارت، واندر ویل با بازی کیت وینسلت و یک روز بارانی در نیویورک با بازی سلنا گومز حضور داشته است.

در کارنامه هنری درخشان وودی آلن جوایز متعدد اسکار، گلدن گلاب، گرمی، جوایز انجمن نویسندگان و غیره به چشم می خورد.

وودی آلن برای فیلم آنی هال جایزه اسکار بهترین کارگردان و فیلمنامه و برای فیلم هانا و خواهرانش و نیمه شب در پاریس موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین فیلمنامه شده است.

ازدواج و همسر وودی آلن

وودی آلن سال 1956 و در سن 20 سالگی با هارلن روزن 15 ساله ازدواج کرد. زندگی مشترک آن ها سه سال بعد به پایان رسید.

آلن سال 1966 با لوئیس لاسر ازدواج کرد، او در سه فیلم وودی آلن حضور داشت اما ازدواج آن ها نیز سال 1970 به جدایی رسید.

وودی آلن سال 1969 با دیان کیتون (از بازیگران فیلم های آلن) رابطه عاشقانه داشت اگرچه این رابطه بیش از یک سال به طول نینجامید اما دیان کیتون همچنان در فیلم های آلن به نقش آفرینی پرداخت و آن ها سال ها با هم دوستان نزدیکی بودند.

آلن سال 1979 با میا فارو (بازیگر) وارد رابطه شد. فارو در 13 فیلم وودی آلن حضور داشته است. او هنگام آشنایی با آلن 3 فرزند از ازدواج قبلی اش و 4 فرزند خوانده کره ای، ژاپنی و تایلندی داشت.

عکس وودی آلن و میا فارو
عکس وودی آلن و میا فارو

فارو سال 1985 نیز یک دختر به نام دیلن به فرزندخواندگی قبول کرد. این زوج سال 1987 صاحب پسری به نام رونان فارو شدند و سال 1991 آلن رسما پدرخوانده دیلن و موسس شد.

رابطه آن ها سال 1992 به پایان رسید.

آلن در همان دوران با دختر خوانده فارو به نام سون یی پروین که در آن زمان دانشجو بود رابطه عاشقانه داشت، آن ها سال 1997 با هم ازدواج کردند.

عکس وودی آلن و همسرش سون یی پروین
عکس وودی آلن و همسرش سون یی پروین

این زوج دو فرزند به نام های بچت و مانزی به فرزندی قبول کرده اند.

حقایق جالب درباره وودی آلن

 • ثروت وودی آلن حدود 65 میلیون دلار برآورد شده است.
 • از دوران کودکی به زبان آلمانی صحبت می کرده است.
 • در دوران دبیرستان به شعبده بازی علاقمند بود.
 • دستمزد حاصل از فروش داستان ها و جوک هایش در نوجوانی از حقوق پدر و مادرش بیشتر بود.
 • عاشق شهر ونیز است.
 • معمولا برای بازیگران فیلم هایش تنها دیالوگ های مربوط به خودشان را می دهد و نه فیلمنامه کامل فیلم را.
 • نقطه تماس را بهترین فیلم خودش می داند.
 • به نظرش فیلم رفقای خوب (1990) بهترین فیلم آمریکایی است.
عکس رونان پسر وودی آلن در کنار مادرش
عکس رونان پسر وودی آلن در کنار مادرش
 • به گفته خودش تنها قبل از خواب و هنگام فعالیت های ورزشی تلویزیون تماشا می کند.
 • با ماشین تحریر تایپ می کند، او کامپیوتر شخصی ندارد و ایمیل هایش را دستیارش چک می کند.
 • سال 2007 مدرک دکترای افتخاری اش را از دانشگاه پومپه فابرا در بارسلونا دریافت کرده است.
 • از چیزهای زیادی می ترسد از جمله عنکبوت، حشرات، طلوع خورشید، سگ ها، ارتفاع، شلوغی، سرطان، مرگ و میکروب ها. به گفته خودش از حمام هتل ها نیز واهمه دارد.