کدام ویتامین ها و مواد معدنی برای لاغری و کاهش وزن مفید هستند؟

اگر کاهش وزن به راحتی با افزودن یک مکمل به رژیم غذایی امکان پریز بود که همه ما لاغر و خوش اندام بودیم!

کدام ویتامین ها برای لاغری مفید هستند؟
کدام ویتامین ها برای لاغری مفید هستند؟

امروزه برخی افراد ادعا می کنند که برخی ویتامین ها و مواد معدنی با افزایش متابولیسم بدن و افزایش چربی سوزی می توانند به افراد برای لاغری و کاهش وزن کمک کنند.

اما آیا ویتامین ها و مواد معدنی می توانند به کاهش وزن کمک کنند؟

ویتامین ها و مواد معدنی به تنهایی نمی توانند باعث لاغری و کاهش وزن شوند با این وجود در کنار یک رژیم غذایی درست می توانند باعث لاغرتر شدن افراد شوند.

بدن در هر زمانی واکنش های شیمیایی مختلفی دارد و بسیاری از این واکنش ها از ویتامین ها برای تنظیم مراحل خاص استفاده می کنند. بدون تامین ویتامین های مناسب برخی از این فرایند های شیمیایی به درستی اجرا نمی شوند. هنگامی که بدن شما به درستی کار نمی کند، تلاش های کاهش وزن بیهوده خواهد بود.

در ادامه این مقاله با بهترین ویتامین ها و مواد معدنی مفید برای لاغری و کاهش وزن بیشتر آشنا می شوید. با پرشین استار همراه باشید؛

ویتامین های لازم برای لاغری

ویتامین های B

ویتامین های گروه B شامل موارد زیر است :

 • تیامین (B1)
 • ریبوفلاوین (B2)
 • نیاسین (B3)
 • اسید پانتوتنیک (B5)
 • پیریدوکسین (B6)
 • بیوتین (B7)
 • فولات (B9)
 • کوبالامین (B12)

این ویتامین ها برای یک سوخت و ساز کاملا کارآمد ضروری هستند. عملکرد اصلی ویتامین های B کمک به بدن شما در سوخت و ساز کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها و استفاده از انرژی ذخیره شده در مواد غذایی است.

به عنوان مثال ؛

تیامین (B1) : به سلول های بدن کمک می کند تا کربوهیدرات ها را به انرژی تبدیل کند. به عبارت دیگر سطح پایین این ویتامین ها بدان معنی است که سوخت و ساز بدن شما به بهترین وجه عملکردی نخواهد داشت.

این باعث می شود کاهش وزن سخت تر شود.

کوبالامین (B12) : در صورت کمبود ویتامین B12، بدن به جای اینکه آن ها را برای انرژی بسوزاند، می تواند این مواد مغذی را به بافت چربی تبدیل کند. مقادیر کافی ویتامین B12 می تواند به کاهش وزن کمک کند و شما را در فرم بهتری حفظ کند.

از منابع غذایی ویتامین های گروه B می توان به لوبیا، عدس، غلات کامل، سیب زمینی و موز اشاره کرد.

ویتامین D

طبق برخی تحقیقات، مقادیر کافی ویتامین D همچنین ممکن است به جلوگیری از افسردگی کمک کند. محققان متوجه شده اند که سطح ویتامین D سرمی پایین تر از حد طبیعی در افراد چاق وجود دارد.

با این وجود نقش دقیق ویتامین D در کاهش وزن هنوز مشخص نیست.

یک مطالعه در سال 2011 نشان داد که بزرگسالان دارای اضافه وزن که مکمل های کلسیم و ویتامین D مصرف می کنند، چربی شکمی بیشتری را از دست می دهند.

از منابع غذایی ویتامین D می توان به غلات غنی شده اشاره کرد.

ویتامین C

تحقیقات نشان داده که افراد با سطح ویتامین C بالاتر وزن بیشتری از دست می دهند. مکمل ها می توانند یک راه عالی برای بالا نگه داشتن سطح ویتامین C باشند اما افزایش مصرف میوه ها و سبزیجات راه بسیار خوبی برای به دست آوردن این ویتامین است.

از منابع غذایی ویتامین C می توان به کیوی، هندوانه، آناناس، گریپ فروت، پاپایا، تمشک، بلوبری، زغال اخته و توت فرنگی اشاره کرد.

بهترین مواد معدنی برای لاغری کدامند؟

اسید های چرب امگا 3

برخی مطالعات نشان می دهد که اسید های چرب امگا 3 باعث لاغری و کاهش وزن می شود. با این وجود نقش دقیق اسید های چرب امگا 3 در کاهش وزن هنوز مشخص نیست.

از منابع غذایی اسید های چرب امگا 3 می توان به گردو و دانه کتان اشاره کرد.

کلسیم

برخی افراد ادعا می کنند که کلسیم باعث افزایش تجزیه چربی در سلول های شما می شود و برخی دیگر اظهار داشتند که ممکن است در توانایی بدن شما برای جذب چربی از غذایی که می خورید اختلال ایجاد کند.

اما طبق آزمایشات بالینی هیچ ارتباطی بین مصرف کلسیم و کاهش وزن وجود ندارد.

از منابع غذایی کلسیم می توان به سبزیجات برگ سبز و توفو اشاره کرد.

آهن

آهن به بدن در ایجاد انرژی از مواد مغذی کمک می کند. آهن به انتقال اکسیژن به تمام سلول های بدن از جمله عضلات، کمک می کند و این به نوبه خود به آن ها در سوزاندن چربی کمک می کند.

کمبود آهن می تواند منجر به کم خونی فقر آهن، کاهش استقامت بدنی و کاهش عملکرد ورزشی شما شود.

از منابع غذایی آهن می توان به لوبیا و اسفناج اشاره کرد. خوردن غذا های سرشار از آهن به همراه منابع ویتامین C مانند توت فرنگی یا گوجه فرنگی می تواند به بهبود جذب آن کمک کند.

منیزیم

منیزیم برای تولید انرژی در بدن ضروری است. این ماده معدنی در بیش از 300 سیستم آنزیمی به عنوان یک کوفاکتور عمل می کند.

این سیستم ها مسئول طیف گسترده ای از واکنش ها در بدن هستند که از جمله ی آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • کنترل قند خون
 • تنظیم فشار خون
 • قوی نگه داشتن استخوان ها
 • بهبود عملکرد سیستم عصبی

از منابع غذایی منیزیم می توان به آجیل و خشکبار، دانه های خوراکی، حبوبات و سبزیجات سبز برگ مانند اسفناج اشاره کرد.

مکمل چای سبز

عصاره چای سبز یکی از معدود مکمل های موجود در بازار است که به نظر باعث افزایش اکسیداسیون چربی و کاهش تولید چربی و جذب آن می شود.

منابع : lifehackhealthline