چگونه گوشی موبایل را برای جلوگیری از انتشار کرونا ضد عفونی و ویروس کشی کنیم؟

با شیوع اخیر بیماری کرونا یا COVID-19، توجه زیادی به اقدامات پیشگیرانه از جمله شستشوی دست ها، ماندن در خانه در هنگام بیماری و تمیز کردن سطوح لمسی شده است.

چگونه گوشی موبایل را ویروس کشی کنیم؟
چگونه گوشی موبایل را ویروس کشی کنیم؟

با این حال، در مورد تمیز کردن سطوح لمسی شاید یک سطح وجود دارد که ممکن است از آن غافل شده باشیم : صفحه نمایش گوشی موبایل.

در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با روش های تمیز کردن گوشی موبایل و اینکه چگونه گوشی موبایل را ضد عفونی و ویروس کشی کنیم؟ بیشتر آشنا شوید. با پرشین استار همراه باشید؛

دکتر دیوید وستنبرگ، استادیار علوم بیولوژیکی در دانشگاه میسوری می گوید : صفحه نمایش لمسی روی گوشی موبایل ما یک منبع میکروب غالبا نادیده گرفته شده است که می تواند به فضای شخصی زندگی ما وارد شود.

در حقیقت، مطالعات بیشماری نشان داده اند که تلفن های همراه می توانند حامل انواع میکروب ها از جمله باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها باشند.

در حالی که بسیاری از این موارد بی ضرر هستند، به گفته وستنبرگ، ارگانیسم هایی که باعث بیماری می شوند مانند ویروس های COVID-19 و سارس که می توانند بر روی سطوح به مدت طولانی زنده بمانند تا به شما یا شخص دیگری منتقل شوند هم وجود دارند.

آیا نیاز به ضد عفونی کردن گوشی موبایل خود دارید؟

وستنبرگ می گوید : اگر افراد قبل از لمس تلفن همراه خود دست هایشان را بشویند، این امر معمولا به اندازه کافی مانع از انتقال ویروس می شود.

با این حال، هرچه بیشتر تلفن خود را لمس می کنیم، شستن دست ها قبل از هر تماس جدید ضروری تر می شود.

در حقیقت، طبق بررسی سال 2019 توسط شرکت تحقیقاتی دی اسکات، به طور متوسط ​​هر فرد روزانه 2617 بار تلفن همراه خود را لمس می کند. با توجه به این واقعیت، وستنبرگ می گوید که پاک کردن صفحه نمایش لمسی و تلفن همراه باید بخشی از روتین روزانه شود.

چگونه گوشی موبایل را ویروس کشی کنیم؟

بسیاری از تولید کنندگان از جمله اپل به دلیل بیماری همه گیر COVID-19 توصیه هایی را ارائه داده اند.

در حالی که دستورالعمل های خاص بسته به دستگاه تلفن همراه شما ممکن است متفاوت باشد، اپل برای محصولات خود موارد زیر را توصیه می کند :

  • فقط از پارچه ای نرم و بدون پرز استفاده کنید.
  • از پاک کردن بیش از حد خودداری کنید.
  • قبل از تمیز کردن، همه منابع برق، دستگاه ها و کابل ها را از برق جدا کنید.
  • مایعات را از دستگاه خود دور نگه دارید.
  • اجازه ندهید رطوبت به هر منفذ بازی نفوذ کند.
  • از آئروسل، سفید کننده ها و شوینده ها استفاده نکنید.
  • از اسپری های تمیز کننده به طور مستقیم روی دستگاه استفاده نکنید.

اپل برای تمیز کردن سطوح سخت و غیر قابل انعطاف از دستمال مرطوب با الکل ایزوپروپیل 70 یا ضد عفونی کننده Clorox استفاده می کند.

با این حال، آن ها می گویند برای جلوگیری از آسیب دیدن دستگاه باید از تمیز کردن آن ها با پارچه ی چرم یا پارچه های دیگر خودداری کنید.

به گفته دکتر دونالد دبلیو شافنر، متخصص توسعه مواد غذایی و استاد برجسته دانشگاه راتجرز، اینها ضد عفونی کننده های نسبتا ملایم هستند.

با این حال طبق گفته شافنر نباید از سفید کننده کلردار استفاده کنید چون می توانند به تلفن شما آسیب برسانند.

چند بار در روز باید گوشی موبایل را تمیز کنید؟

به گفته شافنر، محتمل ترین روش آلوده شدن دستگاه شما با مقادیر بالای ویروس برای زمانی است که شخصی در نزدیکی آن عطسه یا سرفه کند.

بنابراین اگر نزدیک کسی هستید که سرفه و یا عطسه می کند، تمیز کردن تلفن خود را در اولویت قرار دهید.

علاوه بر این به گفته وستنبرگ این ایده خوبی خواهد بود که گوشی خود را به طور مرتب تمیز کنید حتی اگر آنرا لمس نکرده باشید.

اگر مرتب دست های خود را می شویید باید کمتر از یک یا دو بار در روز صفحه تلفن همراه خود را تمیز کنید.

اما اگر تلفن خود را روی سطح آلوده ای قرار می دهید و دست های خود را به ندرت می شویید توصیه می کنیم که چندین بار در روز صفحه تلفن همراه خود را تمیز کنید.

شافنر گفت من فکر نمی کنم دلیلی برای تمیز کردن تلفن شما بیش از یک بار در روز وجود داشته باشد مگر اینکه گوشی به طور بالقوه در معرض ویروس باشد.

منبع : healthline