چگونه با همسر خود عاشقانه زندگی کنیم؟

اکثر مردم به اشتباه این طور فکر می کنند که عشق صرفا یک احساس است. برداشت اشتباهی از عشق که عمومیت زیادی دارد.

چگونه با همسر خود عاشقانه زندگی کنیم؟
چگونه با همسر خود عاشقانه زندگی کنیم؟

اما اگر عشق فقط یک احساس است، چرا وقتی فرد مورد علاقه تان را می بینید ضربان قلب تان بالا می رود، دلشوره می گیرید، عرق می کنید و زانوهای تان سست می شود. بنابراین می بینید که عشق شامل بخشی از احساسات جسمی نیز می شود اما این همه ماجرا نیست و عشق واقعی به همین واکنش های روحی و جسمی ختم نمی شود.

متاسفانه بسیاری از افراد معنای عشق واقعی را نمی دانند و نام هر احساسی را عشق می گذارند. در نتیجه به واسطه همین برداشت اشتباه، در روابط شان بسیار نادرست عمل کرده و رابطه هایشان را دچار مشکل می سازند.

هر انسان بالغی بایستی معنای واقعی عشق را بداند، چرا که در سایه این شناخت درست می تواند یک شریک خوب در یک رابطه احساسی بوده و همچنین انتظارات و رفتارهای منطقی تری را نیز از خود بروز خواهد داد.

در وهله اول توجه به این نکته ضروری است که عشق یک تعهد، یک واکنش و یک تصمیم است.

آن احساسات اولیه اعم از ضربان قلب، دلشوره، عرق کردن و زانوهای سست، همه بخشی از “عاشق شدن” هستند که مطمعنا زود گذر بوده و به مرور و با ادامه رابطه، جای خود را به احساسات و واکنش های با ثبات تری می دهند.

بنابراین اگر می خواهید در یک رابطه عاشقانه، بهتر عمل کنید، دوست داشتنی تر شوید، شریک زندگی خود را پیدا کنید و در مجموع از یک رابطه رضایت بخش لذت ببرید.

در ادامه این مقاله با 14 راهکار مناسب برای اینکه با همسر خود رفتار خوبی داشته باشیم و عاشقانه زندگی کنیم را برای شما ارائه کرده ایم. با پرشین استار همراه باشید؛

1. به روابط تان متعهد باشید

اول تصمیم بگیرید که قرار است در یک رابطه قرار گرفته و در جهت رشد آن تلاش کرده و به بهترین نحو ممکن آن را تغذیه نمایید.

بدون چنین تعهدی، شما پایه و اساس لازم برای ایجاد یک رابطه محبت آمیز را ندارید. به همین دلیل این قدم اول بسیار مهم است. اگر این تعهد را در خودتان می بینید، به خواندن این مطلب ادامه دهید.

نکته: هیچ زمانی برای تصمیم به متعهد شدن، دیر نیست.

2. برای رابطه تان زمان بگذارید

کارگری که هفته ای 60 ساعت کار می کند ممکن است بگوید : من خانواده خود را خیلی دوست دارم و سخت تلاش می کنم تا خواسته های آنها را تامین کنم. به یاد داشته باشید که عشق صرفا یک احساس یا کلماتی که بر زبان می آورید نیست تجلی اصلی عشق در کارهایی است که برای اثبات آن به محبوب تان انجام می دهید.

یکی از مهم ترین راه های نشان دادن عشق، گذراندن وقت با شخصی است که دوستش دارید.

از این گذشته زمان با ارزش ترین دارایی ماست و وقتی که زمان خود را برای گذراندن وقت با کسی اختصاص می دهیم این نشانه محبت و عشق ماست.

بنابراین اگر می خواهید دوست داشتنی تر شوید، هر روز وقتی را به محبوب خود اختصاص دهید. خلاق باشید، این وقت گذاشتن می تواند از طریق یک تماس تلفنی، ارسال یک پیامک جالب و یا با احساس، خوردن یک میان وعده کوچک در کنار هم و … باشد.

3. با رابطه عاشقانه تان ارتباط برقرار کنید

روش های بی شمار و مؤثری برای انجام این کار وجود دارد. به طور مثال زمانی که می بینید همسرتان بسیار خسته است، صبح ها شرایطی را فراهم کنید که حداقل بتواند 5 دقیقه بیشتر بخوابد. یا اگر همسرتان غذای خاصی را دوست دارد، در فروشگاه قدری بیشتر بگردید تا مواد لازم را برای تهیه آن غذا پیدا کرده و او را خوشحال کنید.

4. خودجوش باشید

روابط ما می تواند روز به روز شکوفاتر شود. می توان به گونه ای رفتار کرد که حتی با وجود گذشت سال ها از رابطه تان هنوز هم اتفاقات هیجان انگیزی را در کنار هم تجربه کرده و از در کنار هم بودن لذت ببرید.

خودجوش بودن می تواند هر رابطه ای را زنده کند. مثلا تصور کنید که هیچ ایده ای برای درست کردن شام ندارید و از همه مهم تر حوصله این کار را هم ندارید، در همین حین همسرتان به طور خود جوش بگوید : امشب شام درست نکن به نظرم بریم بیرون بهتره.

چه احساسی به شما دست خواهد داد؟ همین احساسات رابطه شما را زنده نگه خواهد داشت.

5. بابت کار های همسرتان از او تشکر کنید

یکی از کارهایی که می تواند رابطه شما را استحکام ببخشد این است که کارهایی را که همسرتان انجام می دهد، قدر بدانید و از او تشکر کنید.

میلیون ها موضوع وجود دارد که می توانید بابت آنها قدر دان باشید. بابت خرید کردن برای خانه، شستن ظرف ها، تهیه غذا، تربیت بچه ها و … از همسرتان تشکر کنید.

6. حامی باشید

حمایت کردن مصادیق مختلفی دارد. هرجایی که احساس کردید همسرتان به کمک شما نیاز دارد در کنار او باشید. در مواقعی که بابت موضوعی نگران است به او قوت قلب بدهید. اگر استعداد خاصی دارد، مانند نقاشی کشیدن یا نواختن موسیقی و…، او را تشویق کنید و همواره او را برای پیشرفت کردن همراهی کنید.

حامی بودن یکی از آن ویژگی هایی است که به رابطه شما استحکام می بخشد و به شریک تان می گوید که هیچ گاه نمی تواند در زندگی کم بیاورد!

7. به همسرتان قدری استراحت دهید

در همه چیز تعادل را رعایت کنید. حتی در محبت کردن یا وقت گذراندن با شریک زندگی تان. هر چیزی که از حد متعادل خود فراتر رود می تواند برای رابطه تان مضر باشد.

بنابراین بهتر است که به همسرتان تان این فرصت را بدهید که برخی زمان ها را برای خودش صرف کند. با دوستانش وقت بگذراند، کتابی را مطالعه کرده و یا ورزش مورد علاقه اش را انجام دهد. این برای حفظ رابطه تان بسیار ضروری است.

8. در رابطه تان کمال گرا نباشید

یک رابطه خوب می تواند منجر به اتفاقات مثبت زیادی شود. روزی که با شریک زندگی خود ازدواج کردید، احتمالا فکر می کردید که با ازدواج به کامل ترین موجودات روی این زمین تبدیل خواهید شد.

ماه عسل خیلی زود تمام شد و شما ماندید با واقعیات زندگی!

لباس های چرک داخل لباسشویی، سینک پر از ظرف های کثیف، خرید منزل، کارهای بانکی و …

بعضی روزها با سختی و بعضی روزها به سادگی و خوشی می گذرند. بنابراین کمال گرا بودن را کنار بگذارید و واقعیات زندگی را بپذیرید. در این صورت با زندگی و رابطه تان بهتر کنار خواهید آمد.

9. نا امید نشوید

وقتی عصبانی هستید و یا از اتفاقی ناراحتید، ممکن است از خودتان یا همسرتان نا امید شوید. اما این برای رابطه شما بسیار خطرناک است.

زندگی فراز و نشیب های زیادی را در خود دارد و اگر شما برای رویارویی با ناملایمات به اندازه کافی قوی نیستید و به سرعت دچار یاس می شوید، علاوه بر اینکه این امر می تواند بر شریک زندگی تان تاثیر منفی بگذارد، حفظ رابطه تان را هم با خطر مواجه می سازد.

10. سازش کار باشید

زندگی مشترک در حقیقت نوعی شراکت است و غالب افراد این موضوع را فراموش می کنند. آنها بدون توجه به اینکه شریک زندگی شان چه احساسی دارد، به خودشان و خواسته هایشان توجه می کنند.

این در حالی است که همه روابط برای موفقیت، به نوعی سازش نیاز دارند و این یعنی زوجین باید با یک روحیه تیمی در کنار هم زندگی کنند. تمایل به سازش می تواند در ایجاد شادی و احساس رضایت در روابط بسیار موثر باشد.

11. سه ویژگی ای را که در شریک تان می پسندید، به او بگویید

انجام این کار یک تمرین خوب است برای این که صرفا روی ویژگی های مثبت شریک تان متمرکز شوید. این تمرین در بسیاری از سمینارها به زوجین توصیه می شود چرا که تاثیرات بسیار قدرتمندی بر روی شما خواهد گذاشت و تا مدت ها تحت تاثیر آن خواهید بود.

12. به حرف های همسرتان گوش کنید

گوش کردن به همسرتان به این معنا نیست که در حین گوش دادن در افکار خود غرق باشید. بلکه گوش سپردن بایستی با همراهی کردن و تمرکز همراه باشد. در این صورت همسرتان متوجه می شود که نزد شما دارای اهمیت است و این احساس مطلوبی را به وی منتقل می کند.

حتی اگر درگیری ذهنی تان زیاد است، زمانی را برای گوش سپردن به صحبت های همسرتان اختصاص دهید.

13. مسائل قدیمی را رها کنید

مطرح کردن مشکلات و مسائل قدیمی در حین مشاجرات یا سایر مواقع، احمقانه ترین و مضر ترین کاری است که برای رابطه تان می توانید انجام دهید. اگر از موضوعی ناراحت هستید سعی کنید در زمان خودش آن را با شریک تان حل و فصل کنید و صحبت کردن و گلایه راجع به آن را به سال های بعد موکول نکنید!

14. معذرت خواهی کنید

دیالوگی در فیلم Love Story با این مضمون وجود داشت : معنای عشق واقعی، این نیست که هیچ وقت نتوانی بگویی : متاسفم.

اغلب انسان ها در عذرخواهی کردن مشکل دارند. منظور از عذر خواهی یک عذر خواهی حقیقی و واقعی است. عذرخواهی برای ترمیم یک رابطه خراب خیلی کمک کننده است.

اگر اشتباه کرده اید، به راحتی به اشتباه تان اعتراف کرده و بابت آن عذرخواهی کنید. مطمعن باشید شریک تان در این صورت به شما بیشتر اطمینان کرده و شما را بیشتر دوست خواهد داشت.

منبع : lifehack