چگونه جای نیش حشرات مختلف را تشخیص دهیم؟

گزش حشرات یکی از مشکلات آزار دهنده ای است که با علائم مختلفی همچون قرمزی و خارش پوست همراه بوده و همه ما حداقل چندین بار آن را تجربه کرده ایم.

گزیدگی با پشه معمولی یکی از رایج ترین انواع گزش است که در فصل بهار و تابستان افزایش می یابد و ممکن است بی خطر به نظر برسد اما برخی انواع گزیدگی هستند که نمی توان به سادگی از کنار آن ها عبور کرد و از آن جا که بسیاری از حشرات می توانند بیماری های مختلف را به بدن ما منتقل کنند بسیار مهم است بفهمیم چه حشره ای ما را نیش زده است.

در ادامه این مقاله قصد داریم درباره رایج ترین انواع نیش حشرات و تفاوت علائم آن ها صحبت کنیم. با پرشین استار همراه باشید.

1. زنبور سرخ یا زنبور گاوی

جای نیش زنبور گاوی
عکس جای نیش زنبور سرخ

وقتی با زنبور سرخ گزیده می شوید ناحیه نیش قرمز شده و به شدت ورم می کند و حتی ممکن است تاول هایی نیز در ناحیه ظاهر شود.

نیش زنبور سرخ درد شدیدی ایجاد می کند که از درد گزش زنبور بی عسل شدیدتر و سمیّت آن بیشتر است. این زنبور از نظر اندازه بزرگ تر بوده و سم آن حاوی هیستامین و استیل کولین می باشد.

اگر بعد از گزیدگی با زنبور سرخ در دست و پا احساس سرما می کنید، گوش و لب ها آبی و کبود شده یا دچار مشکل تنفسی شده اید باید به پزشک مراجعه کنید.

2. زنبور عسل

عکس جای نیش زنبور عسل
عکس جای نیش زنبور عسل

اگر زنبور عسل شما را نیش بزند احتمالا نیش آن روی ناحیه گزش باقی می ماند که باید آن را جدا کنید. نیش زنبور عسل باعث قرمز و متورم شدن پوست می شود و احساس سوزش، درد تیز و خارش شدیدی که کمی بعدتر ایجاد می شود خواهید داشت.

اگر به نیش زنبور عسل حساسیت نداشته باشید مشکل به همین جا ختم می شود اما اگر به آن آلرژی دارید ممکن است دچار مشکلات تنفسی شوید که نگران کننده بوده و باید به پزشک مراجعه کنید.

3. زنبور بی عسل (زنبور کارگر)

عکس جای نیش زنبور کارگر
عکس جای نیش زنبور بی عسل

علائم نیش زنبور بی عسل مانند نیش زنبور عسل است. ناحیه نیش قرمز و متورم شده و فرد احساس درد و سوزش و خارش شدیدی می کند که کمی بعد ایجاد می شود.

به علاوه ممکن است ناحیه گزیدگی دچار خونریزی شود.

زنبور بی عسل می تواند چندین بار نیش بزند. دقیقا مانند نیش زنبور عسل بسیار مهم است که بدانید به نیش زنبور بی عسل حساسیت دارید یا نه زیرا حساسیت به آن می تواند به شوک آنافیلاکسی منجر شود.

4. پشه

عکس جای نیش پشه
عکس جای نیش پشه

نیش پشه یکی از شایع ترین گزیدگی با حشرات است که باعث ایجاد دانه های قرمز متورم روی پوست می شود.

پشه ها معمولا بخش هایی از بدن که بیرون از لباس هستند و به خصوص آن قسمت هایی که پوست نازک تر است و دسترسی راحت تری به عروق خونی دارد را هدف قرار می دهند.

پشه هنگام گزیدن بزاق خود را داخل زخم تزریق می کند، این بزاق حاوی ماده ضد انعقاد خون است که خون را رقیق تر کرده و باعث قرمز شدن، خارش و ورم می شود.

در ادامه بخوانید : درمان قرمزی جای نیش پشه

5. کنه

عکس جای نیش کنه
عکس جای نیش کنه

کنه از آن حشراتی است که می تواند مدت طولانی روی بدن فرد زندگی کرده، بزرگ تر شده و خون قربانی را بمکد و نیش آن نقطه های قرمز رنگ روی پوست ایجاد می کند.

متاسفانه کنه می تواند فرد را به به بیماری هایی همچون التهاب مغز، لایم و بسیاری بیماری های دیگر آلوده کند.

اگر کنه را از بدن خود جدا کرده اید اما نقطه های قرمز آن بهبود پیدا نکرده و حتی بزرگ تر شده باید سریع به پزشک مراجعه کنید.

6. کک

عکس جای نیش کک
عکس جای نیش کک

نیش کک اغلب با آلرژی یا نیش پشه اشتباه گرفته می شود زیرا باعث قرمز و متورم شدن پوست شده اما بر خلاف نیش پشه بسیار دردناک و خارش آن نیز بسیار بدتر است.

کک معمولا به پاها حمله می کند و فقط زمانی که خواب هستید شما را نیش می زند. از آن جا که کک می تواند چندین بار نیش بزند فاصله بین نقاط قرمز معمولا 1 تا 2 سانتی متر است.

این حشره می تواند برخی عفونت های جدی را به بدن فرد منتقل کند.

7. مورچه

عکس جای نیش مورچه
عکس جای نیش مورچه

بسیاری از مورچه ها خطری برای انسان ها ندارند اما نیش مورچه آتشین می تواند مشکلات زیادی به همراه داشته و باعث ایجاد جوش های چرکین روی ناحیه نیش شود که بعدا به جای زخم تبدیل خواهد شد.

نیش مورچه سمی است و ممکن است باعث بروز واکنش های آلرژیک یا شوک آنافیلاکسی در افراد شود. نیش مورچه های تپه ساز خطر کمتری دارد.

جای نیش مورچه بسیار شبیه نیش پشه است، یک نقطه صورتی رنگ که با خارش طولانی مدت همراه است، فرد معمولا هنگام گزش احساس سوزشی شبیه پاشیده شدن آب جوش روی پوست خود را تجربه می کند.

8. خرمگس

عکس جای نیش خرمگس
عکس جای نیش خرمگس

ظاهر خرمگس شبیه یک مگس چاق بزرگ است اما این حشره خون می مکد و نیش آن برخلاف مگس های معمولی بسیار دردناک است.

در ناحیه گزش با خرمگس ابتدا یک دانه قرمز کوچک که عرض آن بیشتر از 1 میلی متر نیست ظاهر شده، سپس ناحیه ورم کرده و شروع به خارش می کند.

خرمگس ها بیماری های مختلفی همچون تولارمی یا تب خرگوش و سیاه زخم را منتقل می کنند اگرچه بیشتر اوقات به گاوها حمله ور می شوند تا انسان.

9. شپش

عکس جای نیش شپش
عکس جای نیش شپش

اگر در قسمت هایی که مو رشد می کند – سر، گردن و پشت گوش – نقاط قرمز کوچکی مشاهده می کنید به احتمال زیاد شپش سر یا شپش پوستی شما را گزیده و اگر این دانه ها در پشت، شکم، دست ها یا پاها ظاهر شده اند احتمالا شپش بدن بوده است.

جای نیش های شپش فاصله کمی با هم دارند و پوست سوراخ شده به نظر می رسد.

ناگفته نماند شپش می تواند بیماری های بسیار جدی مانند تب خندق و حصبه را به افراد منتقل کند.

10. ساس

عکس جای نیش ساس
عکس جای نیش ساس

نیش ساس در نگاه اول بسیار شبیه نیش کک یا پشه یا واکنش های آلرژیک پوستی است و باعث قرمز و متورم شدن پوست می شود که با خارش همراه می باشد.

یکی از راه های تشخیص نیش ساس نزدیک بودن جای نیش ها به هم است که ظاهری شبیه یک جاده کوچک قرمز رنگ روی پوست دارد.

نیش ساس دردناک تر از نیش پشه است و معمولا فرد بعد از بیدار شدن از خواب متوجه جای نیش ها می شود زیرا ساس شب ها فعالیت می کند.

منبع: brightside