آیا کرونا در کودکان خطرناک است؟ اگر کودک به کرونا مبتلا شد چه کنیم؟

کوید 19 (COVID-19) بیماری ناشی از کرونای جدید است که برای اولین بار در ماه دسامبر 2019 در ووهان چین شناسایی شد و به سرعت در سراسر جهان رواج یافته است.

کرونا در کودکان
کرونا در کودکان

سوالی که در اینجا مطح می شود این است که آیا کرونا کودکان را هم مبتلا می کند؟ اگر کودک به کرونا مبتلا شد چه کنیم؟ بهترین کار که هنگام ابتلای کودک به کرونا می توان انجام داد چیست؟

در مورد بیماری COVID-19 در کودکان تحقیقات زیادی انجام نشده است. ما هر روز بیشتر در مورد این بیماری جدید می آموزیم اما حالا می توانیم اطلاعات خوبی در مورد این بیماری در کودکان به دست آوریم.

در ادامه این مقاله ما شما را با علائم کرونا در کودکان و راه های پیشگیری از آن بیشتر آشنا می کنیم. با پرشین استار همراه باشید؛

آیا COVID-19 در کودکان خطرناک است؟

به نظر می رسد COVID-19 در کودکان نسبت به بزرگسالان سالم یا در بزرگسالان مبتلا بسیار خفیف تر است. از 70،000 بیمار در چین که مبتلا به COVID-19 شده بودند تنها 2.1٪ کودکان زیر 19 سال بودند.

براساس این گزارش هیچ کودک زیر 9 سالی فوت نکرده است. فقط مرگ در یک کودک بین 10 تا 19 سال گزارش شده است.

آیا این بدان معنی است که کودکان آلوده نمی شوند؟

خیر. در حالی که ما دقیقا نمی دانیم که چند کودک به این ویروس آلوده هستند، تعدادی از مطالعات انجام شده که در آن همه اعضای خانواده آزمایش شده اند، نتیجه نشان می دهد که کودکان به دفعات آلوده می شوند اما معمولا علائم بسیار خفیفی دارند.

آیا COVID-19 برای کودکان مبتلا به بیماری های دیگر خطرناک تر است؟

به نظر می رسد کودکان با بیماری های جدی پزشکی بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار بگیرند اما هنوز چیزی در این زمینه ثابت نشده است.

در بزرگسالان، افراد مبتلا به بیماری هایی مانند بیماری های قلبی، ریوی و سرطان به احتمال زیاد دارای علائم شدید بیماری COVID-19 می شوند. هنوز هیچ گزارشی منتشر نشده که بدانیم آیا این برای کودکان هم صادق است یا خیر.

اگر کودک فقط آلوده شده آیا می توانند ویروس را منتقل کند؟

ما هنوز نمی دانیم که کودکان آلوده چقدر در شیوع بیماری نقش دارند اما فکر می کنیم به احتمال زیاد کودکان آلوده می توانند COVID-19 را گسترش دهند.

در بیشتر بیماری های ویروسی، کودکان در صورت بروز علائم بیشتر آلوده می شوند زیرا سرفه و ایجاد سرماخوردگی به گسترش قطرات ویروس کمک می کند. این احتمالا برای COVID-19 نیز صادق است.

علائم COVID-19 در کودکان چیست؟

بسیاری از کودکان علائم کمی دارند و یا علائمی ندارند. علائم آن شامل تب، آبریزش بینی، سرفه خشک و گاهی اوقات اسهال است. در چند کودک این حالت تا تنگی نفس پیشرفت کرده است.

برخی از مبتلایان با علائم پیشرونده دچار ذات الریه شده اند و تعداد بسیار کمی به مراقبت های شدید نیاز پیدا کرده اند.

آیا درمانی برای COVID-19 در کودکان وجود دارد؟

مانند سایر بیماری های ویروسی در کودکان، بیشتر آن ها در خانه قابل درمان هستند. در حال حاضر هیچ داروی خاصی برای درمان این بیماری وجود ندارد.

توصیه می شود که در صورت ابتلا به کرونا به مقدار زیاد مایعات بنوشید و از دارو هایی برای کاهش تب کودک مناسب هستند، استفاده کنید.

آیا در صورت آبریزش بینی، تب و سرفه فرزندم را برای تست COVID-19 ببرم؟

به طور کلی، آزمایش لازم نیست و بهتر است در صورتی که فرزند شما به بیماری خفیف یا متوسط ​​مبتلا باشد، از مراجعه به مطب دکتر یا بخش اورژانس خودداری کنید.

چه موقع باید به اورژانس مراجعه کنیم؟

اگر فرزند شما در تنفس مشکل دارد و قادر به دفع مایعات نیست باید سریعا به ورژانس مراجعه کنید.

اگر کودک به کرونا مبتلا شد چگونه از ابتلای سایر اعضا جلوگیری کنیم؟

اول، همه ما باید احتیاط کنیم تا از بروز عفونت جلوگیری کنیم. مرتبا دست ها را با آب و صابون بشویید یا از ضد عفونی کننده های دستی مبتنی بر الکل استفاده کنید.

سطوح لمس شده در خانه خود را تمیز کنید. در هنگام بیماری در خانه بمانید و سرفه خود را با آرنج بپوشانید.

اگر فردی در خانه بیمار باشد، همه این مراحل از اهمیت بیشتری برخوردار می شوند به خصوص توجه به تمیز کردن دست های شما پس از دست زدن به بیمار، دست زدن به بافت های آن ها و غیره.

علاوه بر این، فرد بیمار باید بیشتر بخوابد. اتاق خواب باید جداگانه باشد و از اشتراک وسایل خانگی با بیمار خودداری کنید.

شما نباید ظرف ها، لیوان، ظروف غذاخوری، حوله، ملافه یا وسایل دیگر را با او به اشتراک بگذارید. هر روز لباس ها و ملافه های مخصوص تختخواب را بشویید، مخصوصا اگر با مخاط، خون یا مدفوع آلوده شده باشند.

آیا استفاده از ماسک صورت در کودک بیمار فایده ای دارد؟

ماسک صورت که در مردم پوشیده شده است هیچ گونه محافظت معناداری را برای افراد سالم ایجاد نمی کند. اما اگر فرد مبتلا به COVID-19 باید ماسک بپوشد تا به محافظت از اطرافیان کمک کند.

در صورت تمیز کردن خون، مدفوع یا مایعات بدن کودک بیمار مانند بزاق، خلط، مخاط بینی، استفراغ و ادرار توصیه می شود از ماسک صورت استفاده کنید.

منبع : intermountainhealthcare