6 روش ساده و علمی برای کوچک کردن (آب کردن) سریع شکم در خانه

قبلا در مقاله علل چاقی شکم عنوان کردیم که این معضل یکی از عوامل اصلی ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی و عروقی است.

کوچک کردن (آب کردن) سریع شکم در خانه
کوچک کردن سریع شکم در خانه

به همین دلیل، کوچک کردن شکم فواید زیادی برای سلامتی بدن دارد. چاقی شکم معمولا با اندازه گیری دور کمر با متر تخمین زده می شود؛ هر چه که این میزان از 102 سانتی متر در مردان و 88 سانتی متر در زنان بیشتر باشد، خطر ابتلا به بیماری ها بیشتر می شود.

در ادامه این مقاله راه ها و روش های کوچک کردن سریع شکم در خانه را برای شما ارائه کرده ایم. با پرشین استار همراه باشید؛

چه چیز هایی باعث کوچک شدن شکم می شود؟

1. قند و نوشیدنی های شیرین را از رژیم غذایی حذف کنید

شکر نیمی گلوکز و نیمی فروکتوز است؛ فروکتوز فقط در مقادیر قابل توجهی توسط کبد متابولیزه می شود و مقادیر بالاتر آن به چربی در کبد و شکم تبدیل می شود.

برخی معتقدند این تجمع چربی در شکم و کبد منجر به مقاومت به انسولین شده و بسیاری از مشکلات متابولیک را ایجاد می کند.

مطالعات نشان می دهد که نوشیدنی های شیرین خطر چاقی در کودکان را افزایش می دهند.

اگر می خواهید شکم خود را لاغر کنید توصیه می کنیم که شکر و نوشیدنی های شیرین مانند انواع نوشابه و آبمیوه های صنعتی را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

2. پروتئین بیشتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

پروتئین یکی از مهم ترین مواد مغذی هنگام کاهش وزن است؛ پروتئین باعث کاهش اشتها شده، با جلوگیری از پرخوری به لاغری و کاهش وزن کمک کرده و سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مواد غذایی سرشار از پروتئین به کاهش چربی شکم کمک می کنند. افرادی که بیشتر پروتئین می خورند، چربی شکمی بسیار کمتری دارند.

برای آب کردن چربی شکم توصیه می کنیم که مواد غذایی سرشار از پروتئین مانند حبوبات، آجیل و دانه های کامل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

3. کربوهیدرات را از رژیم غذایی خود حذف کنید

برای کوچک کردن سریع شکم توصیه می شود که کربوهیدرات ها را از رژیم غذایی حذف کنید.

مطالعات بیشماری نشان داده که حذف کربوهیدرات ها از رژیم غذایی باعث کاهش اشتها و کاهش وزن سریع تر افراد می شود.

رژیم های غذایی کم کربوهیدرات همچنین منجر به کاهش سریع وزن آب در بدن می شوند.

همچنین مطالعاتی در مورد مقایسه رژیم های غذایی کم کربوهیدرات و کم چربی نشان می دهد که رژیم های کم کربوهیدرات به طور خاص چربی شکم را کاهش می دهند.

رژیم های کم کربوهیدرات علاوه بر کاهش وزن، فواید دیگری هم برای سلامتی دارند؛ به عنوان مثال آن ها می توانند در درمان دیابت نوع 2 مفید باشند.

4. مواد غذایی سرشار از فیبر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

تحقیقات نشان می دهد که مواد غذایی سرشار فیبر (به ویژه فیبر محلول) باعث کاهش اشتها شده و با جلوگیری از پرخوری باعث لاغری و کاهش وزن به ویژه کاهش چربی شکم می شود.

در یک مطالعه 5 ساله مشخص شد که خوردن 10 گرم فیبر محلول در روز باعث کاهش 3/7 درصدی میزان چربی شکم می شود.

اگر می خواهید فیبر بیشتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید توصیه می کنیم که هر روز میوه ها، سبزیجات تازه و حبوبات مصرف کنید.

5. ورزش به کوچک کردن شکم کمک می کند

اگر می خواهید زندگی طولانی تر و سالم اری داشته باشید به شما توصیه می کنیم که ورزش کنید. جالب است بدانید که ورزش نقش مهمی در کاهش چربی شکم دارد.

در یک مطالعه 6 هفته ای مشخص شد که تنها ورزش های شکم باعث کوچک شدن آن نمی شوند و انواع دیگر ورزش های هوازی (مانند راه رفتن، دویدن و شنا) می تواند بسیار مؤثرتر باشند.

ورزش همچنین منجر به کاهش التهاب، کاهش قند خون و بهبود در سایر ناهنجاری های متابولیک می شود که از عوامل بزرگ شدن شکم محسوب می شوند.

6. میزان کالری مصرفی خود را کنترل کنید

میزان کالری مصرفی شما می تواند بر کاهش چربی شکم اثر بگذارد. هر چه که در طول روز کالری کمتری مصرف کنید و این کالری را بیشتر از مواد غذایی پروتئینی به دست آورید نه کربوهیدرات ها، شکم سریع تر آب می شود.

منبع : healthline