20 ماده ی سمی خطرناکی که روزانه از آن ها استفاده می کنید

دانشمندان اکنون متوجه شده اند که مواد شیمیایی موجود در طیف گسترده ای از کالاهای خانگی سمی تر از آنچه هستند که قبلا تصور می شد.

مواد سمی خانگی
مواد سمی خانگی

از آنجایی که سلامتی فقط به رژیم غذایی و ورزش بستگی نداشته و به محدود کردن قرارگیری در معرض چیزهای سمی نیز مربوط می شود، ایده خوبی است که از این موارد آگاه شوید.

در ادامه این مقاله با مواد سمی خطرناکی که روزانه از آن ها استفاده می کنیم بیشتر آشنا خواهید شد. با پرشین استار همراه باشید؛

1. عطر و ادکلن

یک مطالعه توسط سازمان حفاظت از محیط زیست نشان داده که مواد شیمیایی خطرناک بالقوه را می توان در عطر و ادکلن ها یافت.

مواد سمی مانند بنزالدهید، کافور، اتیل استات، بنزیل استات، لینالول، استون و متیلن کلراید می توانند هنگام استنشاق باعث سرگیجه، حالت تهوع، خواب آلودگی، سوزش گلو، چشم، پوست و ریه ها، آسیب کلیه و سردرد شوند.

2. تشک

بسیاری از تشک ها دارای سطح بالایی از یک ترکیب بالقوه مضر به نام PBDEs هستند. مشکلات بهداشتی مرتبط با قرار گرفتن در معرض PBDE شامل آسیب مغزی و تولید مثل، کاهش کیفیت اسپرم و مشکلات تیروئیدی است و این بسیار نگران کننده است چون ما یک سوم زندگی خود را در رختخواب می گذرانیم.

3. محصولات شوینده

احتمالا می دانید که بسیاری از محصولات شوینده ای که هر روز از آن ها استفاده می کنید دارای مواد شیمیایی مضر هستند اما به احتمال زیاد فکر نمی کنید جایگزین زیادی وجود داشته باشد. با این حال محصولات طبیعی مانند جوش شیرین، پودر لیموترش و آب گرم اغلب به همان خوبی کار می کنند.

دفعه بعد که قصد خرید محصولات شوینده را دارید، وجود مواد شیمیایی فتالات و سورفاکتانت ها را در آن ها بررسی کنید و سپس یک جایگزین طبیعی تر برای آن ها نظر بگیرید.

4. خوشبو کننده های هوا

یک مطالعه در دانشگاه کالیفرنیا نشان داده که استفاده بیش از حد از خوشبو کننده های هوا مواد شیمیایی سمی مانند اتیلن گلیکول اتر و پارادی کلروبنزن را در هوا منتشر کرده و بر سلامتی شما تاثیر منفی می گذارد.

5. ظروف پلاستیکی مواد غذایی

ظروف پلاستیکی از مواد شیمیایی مانند فتالات ساخته شده اند که می تواند در سیستم غدد درون ریز بدن اختلال ایجاد کند و اثرات نامطلوب رشدی، تولید مثل و عصبی در انسان ایجاد کند و از آنجا که پلاستیک با گذشت زمان تجزیه می شود می تواند باعث آزاد شدن این مواد شیمیایی خطرناک در مواد غذایی شما شود.

6. بطری های نوشیدنی پلاستیکی

همه ما هم اکنون می دانیم که بطری های پلاستیکی برای محیط زیست خوب نیستند اما این مواد همچنین می توانند مواد شیمیایی سمی را در نوشیدنی ها آزاد کنند.

7. لوازم آرایشی

یک فرد متوسط ​​روزانه بین 6 تا 12 مورد از مواد آرایشی استفاده می کند و بیشتر این مواد شامل مواد شیمیایی سمی هستند که برای شما مضر می باشند. همیشه ایده خوبی است که به دنبال مواد آرایشی و عاری از عطرهای مصنوعی باشید که دارای مواد معدنی بوده یا از روغن های طبیعی تهیه شده اند.

8. دئودورانت ها

اکثر مردم برای جلوگیری از بو، از دئودورانت ها استفاده می کنند اما این ها از مواد مسدود کننده عرق از مواد ضد عرق که آلومینیوم می باشد تهیه می شوند.

در سال های اخیر سؤالاتی مطرح شده است که آیا آلومینیوم موجود در دئودورانت ها می تواند به پیشرفت سرطان پستان کمک کند یا خیر؟ این تحقیقات هنوز بی نتیجه هستند.

9. نرم کننده های پارچه

نرم کننده ها با پوشاندن لباس های شما با یک لایه نازک از مواد شیمیایی سمی بالقوه مانند نمک های آمونیوم کار می کنند. این ها می تواند باعث سوزش پوست، مشکلات تنفسی و سردرد شود.

10. ظروف نچسب آشپزخانه

ظروف نچسب آشپزخانه در دماهای بالا، پلی تترا فلورو اتیلن که نوعی گاز سمی را به وجود می آورد که با مشکلات تولید مثل و سایر مشکلات بهداشتی مرتبط بوده است.

11. وسایل مراقبت کودک

با کمال تعجب، برخی از محصولات مراقبت از کودک مانند صندلی های بلند، گهواره ها و کالسکه ها می توانند مواد شیمیایی سمی را منتشر کنند.

این مواد شیمیایی شامل برم و کلر هستند که باعث اختلالات جنسی و عصبی می شوند.

12. پرده حمام

فتالات گاهی اوقات برای نرم کردن پلاستیک که در پرده های دوش به کار می رود، استفاده می شود. فتالات با ایجاد اثرات مضر در کودکان و تاثیر بر عملکرد های مغز مانند یادگیری و حافظه همراه است.

13. اسپری حشره کش

برخی تحقیقات نشان داده که حشره کش ها باعث آسیب های عصبی در کودکان می شوند.

14. مواد غذایی کنسرو شده

بیسفنول ای (BPA)، که در بیشتر ظروف مواد غذایی کنسرو شده وجود دارد، یک ماده شیمیایی مختل کننده هورمون است که با ناباروری مردان، بیماری های قلبی و دیابت مرتبط است.

اگرچه برخی تولید کنندگان در حال حذف مواد شیمیایی موجود در قوطی های خود هستند اما مشخص نیست که جایگزین ها کاملا بی خطر هستند.

15. ذرت و سویا

ذرت و سویا محصولاتی با تغییرات ژنتیکی زیاد هستند که DNA آن ها تغییر یافته تا در برابر علف کش ها مقاومت کنند بنابراین باید از مصرف آن ها خودداری کرد.

16. خشکشویی کردن لباس ها

مواد شیمیایی شوینده ی مورد استفاده در خشکشویی ها معمولا پرکلوره اتیلن (معروف به PCE) می باشد که به عنوان یک سرطان زا شناخته شده و با آسیب های سیستم عصبی مرکزی، کبد و کلیه پیوند خورده است.

17. کنسول های بازی

فتالات در کابل های برق دستگاه ها و کابل های کنسول های بازی یافت می شوند که با اختلال در رشد مغز در ارتباط هستند.

18. لپ تاپ

میدان الکترومغناطیسی بالقوه خطرناک (EMF) تولید شده توسط صفحه لپ تاپ می تواند به سلامتی آسیب جدی برساند.

اگرچه توجه به این نکته مهم است که هیچ مدرک علمی قطعی در این رابطه وجود ندارد اما احتیاط در این زمینه بی ضرر نیست.

19. تلفن های همراه

طی دهه گذشته افزایش نور فرکانس رادیویی (RF) از دستگاه های بی سیم مشاهده شده که منجر به افزایش حساسیت شده است.

قرار گرفتن در معرض RF با طیف گسترده ای از بیماری ها مانند سرطان، اختلال عملکرد سیستم ایمنی، بیماری های عصبی و اختلالات تولید مثل مرتبط است.

در حالی که سازمان بهداشت جهانی نشان داده که هیچ مدرک علمی قطعی در رابطه با تلفن های هوشمند با این بیماری ها وجود ندارد تلفن شما هنوز حاوی سرب، جیوه، آرسنیک و کادمیوم است که همگی به میزان بالقوه مضر هستند.

20. کلمات

خوب شاید تعجب کنید اما همه ی ما روزانه بارها از کلمات سمی استفاده می کنیم که زندگی مان را تحت تاثیر قرار می دهد.

سعی کنید استفاده و مواجهه خود با کلمات سمی و افراد سمی را کاهش دهید و شرط می بندم اگر این کار را انجام دهید سلامتی و شادی شما به سرعت بهبود می یابد!

منبع : lifehack