7 آپشن جذاب بی ام و x4

نام شرکت بی ام و مخفف عبارت بایریشه موتورن ورکه است، که در زبان آلمانی به معنای صنایع موتوری باواریا است. این شرکت در سال 1916 تاسیس شد و در ابتدا به تولید موتور هواپیما مشغول بود. لوگوی کمپانی بی ام و خودروسازی نیز نماد ملخ‌های در حال چرخش هواپیما است.

شرکت بی ام و در حال حاضر تولیدکننده خودروهای لوکس و همچنین موتورسیکلت است. این شرکت همچنین مالک شرکت‌های رولز-رویس موتور کارز و مینی نیز هست. تولیدات مختلفی از این شرکت در بازارهای جهانی عرضه شده است که تعداد زیادی از آن‌ها را می‌توان در بازار ایران هم یافت.

از جمله تولیدات این شرکت bmw x4 است که هدف این مقاله معرفی کامل آپشن­های بی ام و X4 است.

بی ام و x4
بی ام و x4

Bmw x4 یک خودروی لوکس از کلاس خودروهای کراس اوور است که در سال 2014 به بازار معرفی شد. این مدل خودرو بی ام و در سه تیپ تولید شده است. تیپ 28i که به عنوان تیپ پایه آن و تیپ m40i که مدل قدرتمند آن است.

این دو تیپ تفاوت‌های کمی از نظر حجم موتور، تعداد سیلندر و برخی آپشن­های دیگر با یکدیگر دارند. تیپ دیگر این خودرو با نام m35i تولید شده است که مخصوص کاربران این خودرو در اروپاست. اما از میان این سه تیپ خودرو تنها مدل پایه آن وارد بازار ایران شده است بنابراین بررسی‌های این مقاله بر اساس این مدل است.

مشخصات فنی Bmw x4

بی ام و X4 از کلاس خودروهای کراس اوور است که 1770 کیلوگرم وزن دارد. بر روی این خودرو یک موتور 4 سیلندر خطی 16 سوپاپ قرار داده‌شده است. مجموع حجم موتور این خودرو برابر 1997 سی‌سی است و تنفس آن از طریق سیستم توربو انجام می‌گیرد.

این موتور توان 245 اسب بخار در 5000 دور بر دقیقه و گشتاور 350 نیوتون متر در 4800 دور بر دقیقه را تولید می‌کند. وظیفه انتقال قدرت از موتور به چرخ‌ها در این خودرو بر عهده یک جعبه دنده اتوماتیک تیپ ترونیک 8 دنده قرار داده‌شده است.

مجموعه موتور و گیربکس توانایی رسیدن به سرعت 100 کیلومتر در ساعت را تنها در 6.2 ثانیه به این خودرو داده است که نسبت به وزن زیادش چالاکی بالایی هم دارد. bmw x4 یک خودروی چهارچرخ متحرک هوشمند با سرعت بیشینه 232 کیلومتر بر ساعت است. با وجود قدرت زیاد موتور مصرف سوخت ترکیبی آن تنها 7.3 لیتر به ازای پیمایش 100 کیلومتر است.

بی ام و x4
بی ام و x4

 

خودروی BMW X4 آپشن­های زیادی برای کمک به راننده، حفظ ایمنی سرنشینان و همچنین رفاه و راحتی آن‌ها دارد. در ادامه به بررسی این آپشن‌ها می‌پردازیم.

سیستم استاپ استارت

بهینه کردن مصرف سوخت و کاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی دنیا است. خودروسازان هم برای کاهش مصرف سوخت خودروهای تولیدی خود اقدامات جالبی انجام داده‌اند که یکی از این کارها سیستم استاپ استارت نصب‌شده بر روی بی ام دبلیو x4 است.

زمانی که این سیستم فعال باشد با توقف کامل موتور خودرو خاموش می‌شود اما برای روشن کردن دوباره آن فقط کافی است پدال گاز را فشار دهید تا خودرو به‌صورت اتوماتیک روشن و آماده حرکت شود. برای آن دسته از افرادی که این عملکرد را دوست ندارند کلیدی قرار داده‌شده تا این حالت کاری خودرو را غیرفعال کنند.

سیستم چهارچرخ متحرک کاملا هوشمند

بی ام و X4 یک خودرو چهارچرخ متحرک است اما نیروی انتقالی به چرخ‌ها به‌صورت اتوماتیک توسط سیستم کنترل پایداری خودرو تعیین می‌شود.

این تنظیم مقدار نیرو به این شکل است که در هنگام رانندگی تقریبا تمام نیرو به چرخه‌ای عقب منتقل می‌شود اما اگر سیستم کنترل پایداری تشخیص دهد که فرمان پذیری خودرو کاهش پیداکرده مقدار نیروی چرخه‌ای جلو را افزایش می‌دهد. به این صورت فرمان پذیری و پایداری خودرو بهبود پیداکرده است.

سیستم بهینه ترمز

وظیفه شارژ مجدد باتری خودرو به عهده دینام آن قرار دارد که در هنگام کار بار زیادی را به خودرو تحمیل می‌کند. بر روی بی ام و X4 برای جلوگیری از تحمیل این بار زیاد یک سیستم جالب تعبیه‌شده است که سیستم بازیابی ترمز نام دارد.

این سیستم در هنگام شتاب گیری، دینام خودرو را از مدار خارج می‌کند پس تمام نیرو صرف حرکت خودرو می‌شود، از طرفی در هنگام ترمز گرفتن یا در هنگام رانندگی در سراشیبی دینام با بیشینه توان وارد مدار شده و به‌ صورت یک ترمز برای موتور عمل می‌کند که کمک خوبی برای سیستم ترمز اصلی خودرو محسوب می‌شود.

با استفاده از این سیستم مصرف سوخت این خودرو و همچنین استهلاک ناشی از ترمز گرفتن‌های زیاد کاهش‌یافته است.

دوربین 360 درجه

یکی از آپشن‌های جالب bmw x4 تصویر 360 درجه آن است. این تصوری با استفاده از ترکیب کردن تصویر چهار دوربین نصب‌شده بر روی خودرو ساخته می‌شود و بر روی نمایشگر خودرو تصویری 360 درجه از زاویه بالا نشان داده می‌شود.

سیستم کروز کنترل

بر روی خیلی از خودروهای موجود در بازار سیستم کروز کنترل پیاده‌سازی شد است اما بی ام و X4 این سیستم را هوشمند نموده است. با فعال کردن سیستم کروز کنترل، راننده می‌تواند از طریق دکمه‌های روی فرمان سرعت خودرو و همچنین فاصله با خودرو جلویی را تنظیم نماید. این سیستم قابلیت توقف کامل را هم دارد و اگر مانع بر سر راه به وجود آید به‌طور کامل متوقف می‌شود.

بی ام و x4
بی ام و x4

سیستم پارک خودکار

یکی از نخستین کمپانی‌هایی که سیستم پارک خودرو را در خودروهای خود راه‌اندازی کرد بی ام و بود. با استفاده از سیستم خودرو بدون دخالت راننده در جای مناسب پارک می‌شود.

برای استفاده از این سیستم تنها کافی است راهنمای سمتی که قرار است پارک کنید را بزنید و با سرعت کمی در کنار خیابان حرکت کنید و زمانی که خودرو جای مناسب پارک را پیدا کرد تنها کلید پارک خودکار را نگه‌دارید. به همین سادگی خودرو شما به مناسب‌ترین شکل در جای خود پارک می‌شود.

سیستم HUD

این آپشن لوکس بی ام و کاربرد زیادی دارد و تنها جنبه لوکس بودن ندارد. با استفاده از این سیستم اطلاعات خودرو مانند سرعت بر روی شیشه جلو نمایش داده می‌شود. البته در بی ام و X4 علاوه بر اطلاعات خودرو اطلاعات سیستم پخش موزیک نیز بر روی شیشه جلو خودرو نمایش داده می‌شود.

با این روش راننده از نگاه کردن‌های متوالی به صفحه کیلومتر بی‌نیاز می‌شود و توجه کامل خود را بر روی جاده قرار می‌دهد.

قیمت bmw x4

قیمت bmw x4 در اواخر تیر 99 حدود 2 میلیارد و 850 میلیون تومان است و این خودرو را در دسته لوکس قرار می‌دهد و هر کسی از پس خریدن چنین خودروی جذابی برنمی‌‌شود طرفداران بی ام و بیخیال این ماشین شوند.