اطلاعات خواندنی درباره شگفتی های مغز انسان

مغز بخشی از سیستم عصبی مرکزی بدن انسان و پیچیده ترین قسمت آن محسوب می شود که توانایی ارسال و دریافت اطلاعات عظیم را دارد. از آنجایی که مغز اندامی بسیار پیچیده است، پزشکان و دانشمندان هنوز نتوانسته اند آن را به درستی درک کنند.

اسرار و شگفتی های مغز انسان
اسرار و شگفتی های مغز انسان

درست مانند بقیه قسمت های بدن، مغز هم برای انجام عملکرد بهتر به رژیم غذایی سالم، ورزش و خواب کافی نیاز دارد.

در ادامه این مقاله اطلاعات جالب و خواندی در مورد اسرار و شگفتی های مغز انسان را برای شما ارائه کرده ایم. با پرشین استار همراه باشید؛

همه چیز درباره مغز انسان

1. مغز انسان بالغ حدود 3 پوند (1.3 کیلوگرم) وزن دارد.

2. حدود 75 درصد مغز از آب تشکیل شده است. این بدان معناست که کمبود آب بدن حتی در مقادیر اندک می تواند بر عملکرد های مغز تأثیر منفی بگذارد.

3. نهنگ عنبر بزرگترین مغز را در میان همه ی موجودات زنده دارد که وزن آن حدود 20 پوند (9.07 کیلوگرم) است.

4. مغز انسان در سال های اول زندگی سه برابر اندازه خود رشد خواهد کرد و رشد آن تا سن 18 سالگی همچنان ادامه دارد.

5. سردرد در اثر یک واکنش شیمیایی در مغز رخ می دهد که عضلات، اعصاب گردن و سر را درگیر می کند.

6. مغز یک انسان تقریبا صد میلیارد نورون دارد.

7. این یک تصور غلط است که انسان ها فقط از 10 درصد مغز خود استفاده می کنند. ما در واقع از همه ی آن استفاده می کنیم حتی هنگام خواب هم بیش از 10 درصد استفاده می کنیم.

8. کلسترول برای یادگیری، تقویت حافظه و بهبود عملکرد مغز مهم است. با این حال، کلسترول بالا بسته به سن و سایر عوامل اثرات متفاوتی بر روی مغز دارد.

9. اطلاعات برای هر چیزی که می بینیم، هر کاری که انجام می دهیم و حتی زمانی که فکر می کنیم بین نورون ها در مغز شما جریان دارد. این نورون ها اطلاعات را با سرعت های مختلف منتقل می کنند، سریع ترین سرعت برای انتقال اطلاعات بین نورون ها در حدود 250 مایل در ساعت (402 کیلومتر در ساعت) است.

10. اعتقاد بر این است که رویا ها ترکیبی از تخیل، فاکتور های فیزیولوژیکی و عوامل عصبی هستند. آن ها ثابت می کنند که مغز شما حتی در هنگام خواب هم کار می کند.

11. سندرم اندام خیالی زمانی ایجاد می شود که سیستم عصبی مرکزی که شامل مغز هم می شود، همچنان احساس درد اندام قطع شده را درک می کند.

سندرم اندام خیالی به احساسی گفته می‌شود که در آن فرد گمان می کند اندام قطع شده یا جدا شده (یا حتی یک عضو مثل آپاندیس) همچنان به بدن متصل است و به شکل سابق قابل استفاده است.

12. مغز نمی تواند درد را احساس کند، فقط سیگنال های درد ارسال شده را تفسیر می کند اما آن را درک نمی کند.

13. یخ زدن مغز در واقع یک گانگلیونورژیا اسفنوپالاتین است و زمانی اتفاق می افتد که چیزی بخورید یا چیزی بنوشید که سرد باشد. در این هنگام رگ های خونی و شریان ها در قسمت پشت گلو (قسمتی که خون را به مغز شما منتقل می کند) یخ می کنند.

سرد شدن و گرم شدن مجدد رگ های خونی باعث ایجاد سردرد به ویژه در قسمت پیشانی شما می شود.

14. مغز انسان در اواخر دهه 20 برخی از توانایی های حافظه و همچنین برخی مهارت های شناختی خود را از دست می دهد.

15. مغز انسان با افزایش سن کوچک تر می شود. این موضوع معمولا بعد از سن میانسالی اتفاق می افتد.

16. در طول فرآیند مومیایی کردن در مصر باستان، مغز را از طریق بینی خارج می کردند.

17. الکل مغز انسان را به روش های مختلف مانند تاری دید، عدم توانایی صحبت کردن و عدم حفظ تعادل تحت تأثیر قرار می دهد.

این علائم معمولا وقتی دوباره هوشیار می شوید ناپدید می شوند با این حال، اگر اغلب به مدت طولانی الکل مصرف می کنید شواهدی وجود دارد که نشان می دهد الکل می تواند به طور دائم بر مغز شما تأثیر بگذارد و باعث بروز مشکلاتی در حافظه و کاهش برخی عملکرد های شناختی شود.

18. گزارش های شاهدان عینی از مظنونین جنایی معمولا فقط در حدود 50 درصد دقیق است زیرا به خاطر سپردن جزئیات کسی که با او آشنا نیستید برای مغز بسیار دشوار است.

وقایع آسیب زا همچنین می تواند بر توانایی مغز در به خاطر سپردن جزئیات تاثیر بگذارد.

19. بازی های رایانه ای ممکن است به بهبود توانایی های شناختی کمک کند. با این حال، باید مطالعات بیشتری انجام شود تا یاد بگیریم که چقدر به آنها کمک می کنند یا چه نوع بازی هایی در این مورد مفید هستند.

20. مغز انسان از 20 درصد اکسیژن و خون بدن را استفاده می کند.

21. 160000 کیلومتر رگ خونی در مغز انسان وجود دارد.

22. مغز انسان بین 10 تا 23 وات برق تولید می کند.

23. یک فرد معمولی روزانه 70 هزار فکر انجام می دهد.

24. ارتفاع مغز انسان 9.3 سانتی متر است.

25. خندیدن بخش های زیادی از مغز را درگیر می کند. تحقیقات نشان می دهد که خندیدن برای چند دقیقه در روز موجب بهبود وضعیت روحی، افزایش احساس خوشبختی و افزایش عملکرد مغز در خلاقیت می شود.

منبع : healthline