بازی های رایانه ای چه تاثیری بر کودکان دارند؟

همه ی والدین بیشتر بر روی اثرات منفی و معایب و مضرات بازی های رایانه ای تمرکز کرده اند اما باید بگوییم که تحقیقات علمی نشان داده که این بازی ها جز جدا نشدنی کودکی مدرن هستند و می توانند فواید و مزایایی برای سلامتی آن ها داشته باشند.

اثرات مثبت بازی های رایانه ای
اثرات مثبت بازی های رایانه ای

بازی های کامپیوتری به والدین کمک می کنند تا بازی های مناسب برای اوقات فراغت کودک را انتخاب کنند، به معلم مدرسه کمک می کنند تا به دنبال راه هایی برای تکمیل آموزش در کلاس درس باشد و به توسعه دهندگان بازی های ویدئویی کمک می کنند تا بازی هایی را که آموزشی هستند، طراحی کنند.

در ادامه این مقاله با همه ی اثرات مثبت و فواید استفاده از بازی های رایانه ای برای کودکان بیشتر آشنا می شوید. با پرشین استار همراه باشید؛

فواید و مزایای بازی های رایانه ای

1. مهارت خواندن و تحقیق را بهبود می بخشند

مطالعات نشان می دهد بچه هایی که بازی های رایانه ای انجام می دهند حتی بازی های اکشن، مهارت خواندن در آن ها بیشتر می شود. محققان فکر می کنند دلیل آن است که کودکان برای بازی کردن باید دستورالعمل های بازی را بفهمند.

محتوای برخی از بازی های ویدیویی می تواند بچه ها را به خواندن و تحقیق در زمینه ی تاریخ، جغرافیا و فرهنگ تشویق کنند.

2. مهارت های دیداری فضایی را تقویت می کنند

بسیاری از بازی های کامپیوتری در دنیای مجازی سه بعدی قرار دارند که بچه ها باید از آن استفاده کنند و هیچ برنامه ای مانند نقشه GPS یا تلفن هوشمند وجود ندارد که راه را به آن ها نشان دهد.

بچه هایی که این بازی ها را انجام می دهند این شانس را دارند که مهارت های دیداری و فضایی خود را تقویت کنند این می تواند به درک بهتر فضا و مکان منجر شود.

3. مهارت های حل مسئله را افزایش می دهند

در قلب هر بازی ویدیویی یک چالش است و همین به رشد مغز کودکان کمک می کند. برخی از بازی های ویدئویی معما های پیچیده ای دارند و به کودکان این فرصت را می دهند که مشکلی را در پیش بگیرند و برای یافتن راه حل آن تلاش کنند.

برخی محققان می گویند کودکانی که این بازی های ویدیویی را انجام می دهند در سه زمینه برنامه ریزی، سازماندهی و تفکر بهبود می یابند.

اما هنوز مشخص نیست که این مهارت های حل مسئله بتوانند در زندگی روزمره هم موثر باشند.

4. ارتباطات اجتماعی را تقویت می کنند

برخلاف تصور والدین، اکثر کودکان بازی های ویدئویی را یک فعالیت اجتماعی می دانند نه یک انزوا. از طرفی، بچه هایی که در زندگی واقعی درگیر مشکلات اجتماعی هستند می توانند برای انجام بازی های آنلاین گروهی، دوستان جدیدی پیدا کرده و با آن ها ارتباط برقرار کنند.

شاید جالب باشد بدانید که بازی های رایانه ای می توانند روشی مثبت برای برقراری ارتباط بین کودکان باشند. بچه ها درباره ی بازی های کامپیوتری با دوستان خود صحبت می کنند و این می توانند دامنه ی ارتباط آن ها را افزایش دهد.

5. خلاقیت و قوه تصور را تقویت می کنند

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد بازی های رایانه ای باعث افزایش خلاقیت و قوه تصور در کودکان می شود.

در یک مطالعه، از گیمر های 12 ساله خواسته شد که چیزی ترسیم کنند، داستان بگویند، سؤال کنند و پیش بینی کنند. نتیجه اینکه همه بچه ها سطح بالایی از خلاقیت و کنجکاوی را نشان دادند.

6. یک منبع درآمد هستند

درست مانند ورزش های حرفه ای، گیمر های حرفه ای هم می توانند یک منبع درآمد برای خود داشته باشند.

امروزه مسابقاتی در زمینه ی بازی های رایانه ای انجام می شود که برندگان آن ها جوایز نقدی قابل توجهی را به خود اختصاص می دهند. همچنین مشاغل زیادی هم در این صنعت رو به رشد وجود دارد، مشاغلی مانند کد نویسی، بازاریابی یا اجرای برنامه.

7. کودکان را به ورزش کردن تشویق می کنند

تحقیقات نشان می دهد که کودکان بعد از انجام بازی های رایانه ای حرکات ورزشی جدید را یاد گرفته و اجرا می کنند.

همچنین تحقیقات نشان داده که بازی های ویدئویی ورزشی باعث افزایش تمایل کودکان به ورزش کردن در زندگی واقعی می شود.

8. حس رقابت را افزایش می دهند

یکی از دلایل محبوبیت بازی های کامپیوتری به ویژه در بین پسران این است که مکان امنی برای بیان خواسته های رقابتی آن ها فراهم می کند.

9. به کودکان فرصتی برای رهبری می دهند

در مطالعات نیک یی از مرکز تحقیقات پالو آلتو، کسانی که بازی های رایانه ای گروهی را به صورت آنلاین انجام داده بودند احساس می کردند که مهارت های رهبری مانند ترغیب و ایجاد انگیزه در دیگران را کسب کرده اند.

بازی های چند نفره آنلاین به نوجوانان فرصتی نادر برای شرکت در تیم های متنوع و مختلط و بعضا رهبری می دهد و هیچ کس اهمیتی نمی دهد که چند ساله باشید اگر بتوانید تیم را به سمت پیروزی هدایت کنید.

10. به صمیمیت بیشتر والدین و کودکان کمک می کند

مطالعات نشان می دهد که بازی های کامپیوتری می تواند رابطه ی والدین با کودکانشان را بهبود بخشیده و باعث صمیمیت بیشتر آن ها شود.

والدین می توانند زمانی را به بازی با کودک خود اختصاص دهند تا رابطه ی آن ها دوستانه تر شود و کودک شما را تشویق کند تا مشکلات و موفقیت های خود را با شما به اشتراک بگذارد.

منابع : understoodparents