خصوصیات و ویژگی های افراد با اعتماد به نفس بالا کدامند؟

اعتماد به نفس ثمره دانش و نگرش است. اعتماد به نفس برای زندگی روزمره بسیار مهم است و بدون اعتماد به نفس نمی توانید به موفقیت برسید.

ویژگی های افراد با اعتماد به نفس بالا
ویژگی های افراد با اعتماد به نفس بالا

همه ی ما با اعتماد به نفس متولد شده ایم اما گاهی اوقات در طول زندگی و براساس شرایطی آن را از دست داده ایم. همانطور که می دانید اعتماد به نفس سنگ بنای هر موفقیت بزرگی است و نداشتن اعتماد به نفس کافی یعنی عقب ماندن از خیلی فرصت های زندگی.

در ادامه این مقاله با مشخصات و ویژگی های افراد با اعتماد به نفس بالا بیشتر آشنا می شوید. با پرشین استار همراه باشید؛

در ادامه ببینید : عکس نوشته های اعتماد به نفس داشتن

1. به خوبی احساسات خود را کنترل می کنند

افراد دارای اعتماد به نفس بالا به خوبی احساسات خود را کنترل می کنند و بیشتر براساس عقل خود تصمیم می گیرند نه احساسات.

اگرچه افراد با اعتماد به نفس بالا هم درد را احساس می کنند اما آن ها ترجیح می دهند که در مواجه با این موارد خونسردی خود را حفظ کرده و برای رفع آن اقدام کنند.

2. به راحتی دلخور نمی شوند

آن ها ارزش خود را می دانند به همین دلیل به راحتی دلخور نمی شوند. اگر کسی به آن ها توهین کند یا در موردشان اظهار نظر کند، آن را نادیده می گیرند چون به نظر دیگران درباره خود اهمیتی نمی دهند.

3. با اقتدار صحبت می کنند

اقتدار با دانش و تجربه همراه است و همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم دانش یکی از پایه های اعتماد به نفس است.

افراد دارای اعتماد به نفس بالا افکارشان را باصدای بلند بیان می کنند، آنها به نکات منفی توجه دارند ولی هیچ گاه درباره این موضوعات حرفی نمی زنند. از دست های خود زیاد استفاده می کنند و در تمام توضیحات کلامی دست ها را همراه می سازند در واقع دست ها را ابزاری برای بیان احساسات خود می دانند.

استفاده از حرکات که قاطعیت و اصالت را نشان دهد جز دستور کار آنهاست. دست های دیگران را لمس می کنند و دست های خود را همچون یک جمله رقصان در هوا به حرکت درمی آورند.

4. دیگران را تجلیل می کنند

از آنجا که این افراد جایگاه خود را در زندگی می دانند، از تقدیر کردن دیگران نمی ترسند. از دیگران تعریف می کنند و مثبت اندیش هستند؛ به این ترتیب آن ها نقاط قوت دیگران را می بینند و از آن ها تعریف می کنند اما شاید بپرسید این چه ربطی به اعتماد به نفس دارد؟

وقتی شما از دیگران تعریف می کنید به طور حتم آن ها هم همین گونه با شما رفتار می کنند و از نقاط قوت شما می گویند. وقتی دیگران نقاط قوت شما را بیان می کنند مانند ذره بینی عمل می کنند که رفتار های مثبت شما را بهتر نشان می دهند و این موجب پیشرفت و افزایش اعتماد به نفس تان می شود.

5. با ترس هایشان روبه رو می شوند

ترسیدن یکی از دلایل نداشتن اعتمادبه نفس در میان بیشتر مردم دنیاست. وقتی از چیزی می ترسیم، حس می کنیم که در آن زمینه ناتوان هستیم و این موجب کاهش اعتماد به نفس می شود.

برای رفع این مشکل باید با ترس ها روبه رو شویم. از ترس های تان وحشت نکنید بهترین راه این است که بفهمید چرا این ترس ها در شما به وجود آمده اند.

یاد بگیرید هیچ گاه از شکست نترسید. هر شخصی بارها در زندگی شکست می خورد، شکست های شما زندگی تان را تعریف نمی کنند.

6. روی نقاط قوت خود تمرکز می کنند

یک راه مطمئن برای افزایش اعتماد به نفس این است که بر روی نقاط قوت خود تمرکز کنید. هیچ وقت خود را با دیگران مقایسه نکنید چون هر شخصی به صورت متفاوت فکر، درک و احساس می کند.

شما تنها فرد این جهان هستید که قابلیتی خاص دارید. منظور توانایی های خارق العاده نیست بلکه منظور روش و راهی است که فرد برای حل یک مسئله از آن استفاده می کند.

یادتان باشد هیچ دو اثر انگشتی یکسان نیست وقتی شما خود را با فرد دیگری مقایسه می کنید، در ذهن تان او را در تمام مسائل بهتر از خود می بینید. این کار به هیچ وجه روش خوبی برای ارزیابی خودتان نیست به جای این کار بهتر است نگران این باشید که چقدر خودتان را دوست دارید.

7. مبتکر و خلاق هستند

ابتکار عمل داشتن و خلاقیت باعث ایجاد اعتماد به نفس در افراد می شوند.

8. حالت بدنی خاصی دارند

زبان بدن افراد با اعتماد به نفس بالا با دیگران متفاوت است. حالت های بدنی این افراد ویژگی های دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

  • آن ها هنگام صحبت کردن به راحتی با دیگران ارتباط چشمی برقرار می کنند
  • با صدای بلند و رسا می خندند
  • هنگام صحبت کردن از دست های خود زیاد استفاده می کنند
  • در جمع سکوت می کنند، آن ها بیشتر شنونده هستند تا گوینده و با دقت به صحبت های دیگران گوش می دهند
  • تکیه کردن به صندلی و دست گذاشتن روی میز از دیگر نشانه های این افراد است. آن ها انگشتان خود را روی میز قرار می دهند انگار که مالک میز و صندلی زیر دست خود هستند

9. شیک لباس می پوشند

لباس گران لازم نیست، آن ها فقط خوب لباس می پوشند.

وقتی شما شیک لباس بپوشید بر خودتان و دیگران تاثیر مثبت می گذارید. اینگونه لباس پوشیدن احساس راحتی خاصی را در شما ایجاد می کند، شیک لباس پوشیدن یکی از ساده ترین راه ها برای افزایش اعتماد به نفس است.

10. هرگز از یادگیری دست نمی کشند

افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند همیشه در حال یادگیری چیز های جدید هستند. یادگیری به آن ها کمک می کند که دیگران را بهتر درک کنند، خود را بهتر درک کنند و زندگی را هم بهتر درک کنند.

گفته می شود که هرچه بیشتر یاد بگیرید نسبت به دیگران کمتر قضاوت می کنید.

11. قاطع هستند

افراد با اعتماد به نفس بالا تصمیم گیری راحت تری دارند. آن ها سریع تصمیم می گیرند و به آن عمل می کنند چون به خودشان و تصمیمی که گرفته اند اطمینان دارند.

منبع : lifehack