شب قبل از خواب چی بخوریم؟ چی نخوریم؟

خوردن یک میان وعده کوچک قبل از خواب برای بیشتر افراد خوب است، اما باید بدانید که چه غذا ها و نوشیدنی ها بخورید و چه چیز هایی را نخورید. متخصصان تغذیه توصیه می کنند که ترکیبی از کربوهیدرات و پروتئین و مقدار کمی چربی یک وعده ی غذایی خوب قبل از خواب است.

شب قبل از خواب چی بخوریم؟ چی نخوریم؟
شب قبل از خواب چی بخوریم؟ چی نخوریم؟

اینکه قبل از خواب چی بخوریم و چی نخوریم می تواند در داشتن خواب بهتر و لاغری و کاهش وزن نقش مهمی داشته باشد.

در ادامه این مقاله به این سوال پاسخ می دهیم که موقع خواب برای لاغری و خواب بهتر چی بخوریم؟ با پرشین استار همراه باشید؛

قبل از خواب چه چیز هایی بخوریم؟

1. کیوی

قبل از خواب چه بخوریم تا راحت بخوابیم : کیوی
قبل از خواب چه بخوریم تا راحت بخوابیم : کیوی

کیوی به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها، کاروتنوئید ها، فولات، ویتامین C و ویتامین E که دارد یکی از بهترین میوه های قبل از خواب شناخته می شود. کیوی با افزایش تولید هورمون سروتونین به درمان بی خوابی در افراد کمک می کند.

در یک مطالعه 4 هفته ای در نیوزیلند مشخص شد افرادی که دو عدد کیوی را 1 ساعت قبل از خواب شبانه مصرف می کنند، 35 درصد سریع تر به خواب می روند.

2. آلبالو و گیلاس

یک مطالعه منتشر شده در اروپا نشان می دهد که آلبالو و گیلاس به دلیل مقادیر بالا ملاتونین که دارند به درمان بی خوابی شبانه کمک می کنند و به همین دلیل از بهترین خوراکی های قبل از خواب محسوب می شوند.

3. غلات صبحانه و شیر کم چرب

اگر چه غلات صبحانه را بیشتر به عنوان وعده ی صبحانه استفاده می کنند اما ترکیب غلات بدون قند به همراه شیر کم چرب به عنوان یک میان وعده ایده آل برای قبل از خواب شناخته می شود.

شیر حاوی اسید آمینه تریپتوفان است که به عنوان پیش ماده سازنده هورمون سروتونین، عامل تحریک کننده خواب عمل می کند.

4. موز

موز منبع عالی پتاسیم و منیزیم و یکی از بهترین میوه ها برای قبل از خوب شناخته می شود. موز به آرامش بدن کمک کرده و برای درمان بی خوابی مفید است.

منیزیم موجود در موز تأثیر مثبتی بر کیفیت خواب در بزرگسالان دارد. علاوه بر این تریپتوفان موجود در موز به عنوان پیش ماده سازنده ی هورمون های سروتونین و ملاتونین عمل کرده و برای درمان بی خوابی مفید می باشد.

5. بادام

انواع بادام ها (بادام درختی، بادام زمینی و بادام هندی) از منابع منیزیم هستند که به درمان بی خوابی و بهبود کیفیت خواب در افراد کمک می کنند.

علاوه بر این مقادیر بالای کلسیم موجود در بادام ها نقش مهمی در تبدیل اسید آمینه تریپتوفان به ملاتونین داشته و برای درمان بی خوابی مفید است.

6. اسفناج

اسفناج حاوی مقادیر بسیار بالای تریپتوفان، ویتامین B6، ویتامین C، فولات و منیزیم است که همگی در سنتز سروتونین نقش مهمی دارند.

توصیه می کنیم که با استفاده از اسفناج خام، شیر و موز یک اسموتی درست کنید و قبل از خواب بخورید تا خواب راحت تر و بهتری داشته باشد.

7. ماست کم چرب

قبل از خواب چه بخوریم : ماست کم چرب
قبل از خواب چه بخوریم : ماست کم چرب

ماست کم چرب حاوی مقادیر بالای تریپتوفان است و ترکیب آن با عسل و موز یکی از بهترین خوراکی های قبل از خوب محسوب می شود.

8. ساندویچ کره بادام زمینی و نان تست سبوس دار

نان تست که با استفاده از غلات کامل تهیه شده باشد به دلیل مقادیر بالای فولات، ویتامین B6 و منیزیم که دارد به افزایش جذب تریپتوفان کمک کرده و برای داشتن خواب راحت مفید می باشد.

9. دمنوش گل ساعتی

بسیاری از چای و دمنوش های گیاهی از جمله چای گل ساعتی به دلیل مقادیر بالای فلاوون ها، فلاونوئید ها و رزین هایی که دارند به عنوان آرام بخش طبیعی عمل کرده و برای درمان بی خوابی شبانه مفید هستند.

10. دمنوش سنبل الطیب

دمنوش سنبل الطیب گیاهی است که از دیرباز در طب سنتی به عنوان آرام بخش استفاده شده و به عنوان یکی از بهترین نوشیدنی ها برای قبل از خواب شناخته می شود.

غذا هایی که قبل از خواب نباید خورد؟

1. قهوه و نوشابه

قهوه و انواع نوشابه از بدترین نوشیدنی های قبل از خواب شناخته می شوند؛ مقادیر بالای کافئین موجود در قهوه و نوشابه ها می تواند سیستم عصبی مرکزی را بین 8 تا 14 ساعت پس از مصرف تحریک کرده و باعث بی خوابی در افراد شود.

2. شکلات

شکلات تلخ هم مانند قهوه حاوی کافئین است که باعث تحریک بدن شده و مانع از خواب آرام و راحت در افراد می شود، به همین دلیل یکی از بدترین خوراکی ها برای قبل از خواب است.

3. نوشیدنی های الکلی

نوشیدن نوشیدنی های الکلی قبل از خواب باعث کاهش خواب شبانه شده و به عنوان یکی از بدترین نوشیدنی ها قبل از خواب شناخته می شود.

4. غذا های چرب

غذا های چرب از بدترین غذا ها برای قبل از خواب هستند؛ غذا های چرب اغلب باعث نفخ و سو هاضمه می شوند به همنی دلیل باعث می شوند که خواب راحتی نداشته باشید و روز بعد بد خلق می شود.

5. غذا های تند و پر ادویه

غذا های تند و پر ادویه به افزایش متابولیسم بدن کمک می کنند اما با افزایش دمای بدن باعث نداشتن خواب آرام و راحت در شب خواهند شد.

6. میوه خشک شده

متخصصان توصیه می کنند که قبل از خواب میوه های خشک نخورید؛ تحقیقات نشان داده که میوه های خشک به دلیل مقادیر بالای فیبر که دارند باعث ناراحتی معده شده و همین باعث بی خوابی شبانه در افراد می شود.

7. آب

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که قبل از خواب آب بخوریم یا نه؟ پاسخ منفی است. نوشیدن آب قبل از خواب باعث تکرر ادرار شده و مانع از داشتن خواب راحت و آرام در افراد می شود.

متخصصان توصیه می کنند که تقریبا سه ساعت قبل از خواب نوشیدن مایعات را کاهش دهید.

8. پیتزا و سیب زمینی سرخ شده با سس

قبل از خواب چی نخوریم : پیتزا
قبل از خواب چی نخوریم : پیتزا

پیتزا و سیب زمینی سرخ شده از جمله غذا هایی هستند که بهتر است قبل از خواب خورده نشوند؛

پیتزا یکی از غذا های با اسید زیاد است که می تواند باعث بروز رفلاکس معده و در نتیجه منجر به بی خوابی شود.

سیب زمینی سرخ شده و سس حاوی مقادیر بالای چربی است و هضم آن دشوار می باشد به همین دلیل می تواند منجر به سوزش سر دل و بی خوابی شود.

9. چای سبز

چای سبز حاوی مقادیر قابل توجه کافئین است که می تواند باعث بی خوابی شود به همین دلیل توصیه می شود که حداقل چند ساعت قبل از خواب از نوشیدن آن اجتناب کنید.

10. پیاز خام

پیاز خام می تواند باعث رفلاکس معده و سوزش سر دل شود به همین دلیل توصیه می شود که شب قبل از خواب از خوردن آن خودداری کنید.

منبع : eatthis