انشا درباره ی روز جوان و حضرت علی اکبر (ع) برای کودکان و نوجوانان

دو انشای زیبا و جدید در مورد روز جوان و میلاد حضرت علی اکبر فرزند امام حسین (ع ) برای پایه سوم تا هشتم

انشا درباره ی روز جوان
انشا درباره ی روز جوان

انشای روز جوان برای کودکان

جوانی یعنی نشاط و سرزندگی، یعنی جوانی و احساس جوان بودن کردن.

دوره جوانی دوره ای پر از شادی و سرحالی و سرزندگی است. دوره ای که پر از خنده و گشتن و دورهمی هاست، پس باید به جوانان فرصت لذت بردن از این زمان را داد که هیچگاه بر نخواهد گشت. این دوران، دوره ای است که جوان ها دوست دارند آزاد و رها باشند. در این دوران جوان ها مانند افراد سالخورده و پیر محتاط نبوده و پایبند به قواعد و چارچوب ها نیستند.

دوران جوانی را می توان ارزنده ترین دوران زندگی نامید چون مسئولیت جوانان در این ایام بسیار سنگین می شود. جوانی دوران تصمیم گیری های اساسی است و این تصمیمات عموما تاثیر بسیار بزرگی بر تمام زندگی فردی می گذارد.

این دوره برای والدین و خود فرد حایز اهمیت است. حساسیت والدین در این دوره به این دلیل است که هر یک از تصمیمات فرزندان شان می تواند در موفقیت یا عدم موفقیت آینده او نقش تعیین کننده ای داشته باشد.

با این وجود جوان ها را باید تا حدودی آزاد گذاشت که بتوانند مستقل شوند و به ایده های نو دست پیدا کنند.

با بها دادن به جوانان، می توان به آن ها کمک کرد که به اهداف زندگی شان برسند و باعث سربلندی خانواده های شان شوند. نباید فراموش کنیم که همه از اول با تجربه و کار بلد نبودند پس باید به جوانان اعتماد کرده و باعث رشد آن ها شد.

بالا رفتن جوانان نه تنها باعث سربلندی خود آن ها می شود بلکه باعث رشد و سربلندی یک جامعه و یک ملت می شود پس باید جوانان را فهمید و درک کرد و به پیشرفت شان کمک کرد.

انشا درباره تولد حضرت علی اکبر

روز جوان مصادف با 11 شعبان، روز میلاد علی بن حسین معروف به حضرت علی اکبر فرزند سومین امام شیعیان، امام حسین (ع) است.

در کشور های دیگر روز 12 آگوست توسط سازمان ملل به عنوان روز جوان در نظر گرفته شده است.

حضرت علی اکبر پسر بزرگتر امام حسین (ع) و لیلا بود که در سن 25 سالگی در کربلا شهید شد. او اولین کشته روز عاشورا از قبیله بین هاشم بود.

او از نظر ظاهر و خلق و خو شباهت زیادی به پدربزرگ مادری خود حضرت محمد (ص) داشت به حدی که امام اغلب می فرمود : هر وقت دلم برای پدر بزرگم تنگ می شود به چهره علی اکبر نگاه می کنم. همچنین اهل بیت هم هر وقت مشتاق دیدار چهره ی حضرت محمد می شدند به او نگاه می کردند.

جوانان امروزی در جوامع اسلامی نیازمند الگویی هستند که از آن الگوبرداری کنند و شاید به قطعیت بتوان گفت یکی از بهترین این افراد حضرت علی اکبر می باشد که دارای فضایل اخلاقی بسیار بوده است.

از جمله فضایل اخلاقی ایشان که می تواند به عنوان الگویی برای جوانا امروزی باشد می توان به عزت نفس، ایثارگری، بخشندگی، شجاعت و بردباری در ایشان اشاره کرد.