نکات و پیام های بهداشتی برای دانش آموزان ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان

مدرسه مکانی که در آن دانش آموزان از لحاظ شناختی رشد می کنند، مهارت های اجتماعی را پرورش می دهند و افراد مستقلی می شوند. اما متاسفانه همین مدرسه می تواند مکانی باشد که میکروب ها و بیماری ها به فرد منتقل شده و به محیط خانه وارد شوند.

پیام های بهداشتی برای سلامت دانش آموزان
پیام های بهداشتی برای سلامت دانش آموزان

در مدرسه کودکان وقت زیادی را در کلاس های درس می گذرانند و به همین دلیل می توانند به راحتی عفونت ها را به یکدیگر منتقل کنند.

در این مقاله نکات مهم بهداشتی برای سلامتی دانش آموزان ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را ارائه کرده ایم. با پرشین استار همراه باشید؛

1. به فرزند خود بیاموزید که دست هایش را تمیز بشوید

شستن دست یکی از مهم ترین راه هایی است که می توان از شیوع بیماری در کلاس و جا های دیگر جلوگیری کرد.

توصیه شده به فرزند خود بیاموزید که پس از هر بار دست زدن به بینی، استفاده از سرویس بهداشتی مدرسه و قبل از غذا خوردن دست ها را تمیز با آب و صابون بشوید تا از ابتلا به عفونت جلوگیری کند.

2. سیستم ایمنی بدن فرزند خود را تقویت کنید

قوی نگه داشتن سیستم ایمنی بدن دانش آموز یک روش مهم برای سالم ماندن و دوری از بیماری در طول سال تحصیلی است.

خواب کافی، داشتن رژیم غذایی سالم، مدیریت استرس، ورزش، شستن دست ها و زمانی برای بازی و خنده می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر عفونت های کودک کمک کند.

3. خواب کافی برای سلامتی دانش آموز مهم است

داشتن خواب کافی بخش مهمی از برنامه ی سلامت دانش آموزان است؛ خواب نه تنها برای سلامت جسمی و عاطفی کودک مهم است بلکه می تواند نقش مهمی در عملکرد بهتر او در مدرسه نیز داشته باشد.

4. استرس و اضطراب را از فرزند خود دور کنید

دانش آموزان می توانند هر روز با شرایط استرس زا روبرو شوند؛ تحقیقات نشان می دهد که استرس و اضطراب می توانند تأثیر منفی بر سلامت بچه ها بر جای بگذارند به همین دلیل توصیه می شود که راه هایی برای مدیریت این معضل در فرزند خود پیدا کنید.

5. به کودک خود یک صبحانه سالم و تقویت کننده مغز بدهید

صبحانه مهمترین وعده غذایی برای دانش آموزان است. یک صبحانه خوب از مقدار مناسب پروتئین، کمی چربی و کربوهیدرات های پیچیده تشکیل می شود که برای تقویت عملکرد مغز و همچنین برای حفظ سطح انرژی در طول روز بسیار مهم است.

6. به کودک خود میان وعده های سالم بدهید

توصیه می شود که میان وعده هایی که سریع و آسان تهیه می شوند و سالم هستند را برای دانش آموز خود انتخاب کنید.

برای میان وعده از لقمه های خانگی، خشکبار ومغز هایی مانند گردو، بادام، فندق، پسته و میوه های خشک مانند انجیر، کشمش، برگه های هلو و زردآلو و یا میوه استفاده کنید.

7. کوله پشتی مناسب برای مدرسه را انتخاب کنید

کوله پشتی های مدرسه امروزه سنگین تر شده اند و استفاده از کوله پشتی نامناسب و پوشیدن نادرست آن می تواند منجر به کمردرد در کودکان شود.

8. درباره پیشگیری از شپش سر، علائم و درمان آن اطلاعات کسب کنید

واقعیت این است که شپش سر یک مشکل شایع در بین بچه های مدرسه است. کودکان در مدرسه در تماس نزدیک هستند و بیشتر احتمال دارد که وسایل خود را به اشتراک بگذارند که باعث انتقال شپش در بین آن ها می شود.

9. دانش آموز را تشویق کنید که ورزش کند

برنامه ی دانش آموز را طوری تنظیم کنید که هر روز صبح کمی ورزش کرده و حرکات کششی انجام دهد. ورزش باعث تقویت رشد و بهبود سلامت روحی و جسمی دانش آموزان مفید است.

10. کفش مناسب بپوشید

دانش آموز را تشویق کنید تا به منظور حفظ سلامت پا ها از کفش مناسب فصل و سن خود استفاده کند.

11. از فرزند خود بخواهید که در زنگ تفریح بازی کند و تغذیه خود را بخورد

12. واکسیناسیون فرزند خود را فراوش نکنید

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‎ های واگیردار پیش از ورود فرزند خود به مدرسه، برنامه‌ واکسیناسیون او را کامل کنید.

توجه داشته باشید که در صورت ابتلا به بیماری های واگیر دار مثل آبله مرغان، اوریون و سرخک او را از رفتن به مدرسه منع کنید.

13. مربی بهداشت مدرسه را فراموش نکنید

به فرزند خود بیاموزید که در صورت بروز هر گونه مشکلی به مربی بهداشت و یا مسئولان مدرسه مراجعه کند.

منبع : verywellfamily