فواید و مضرات نور خورشید برای سلامتی بدن انسان

همیشه شنیده ایم که نور خورشید باعث سرطان می شود اما آیا می دانید که قرار گرفتن در حد متعادل در معرض نور خورشید خواص زیادی برای سلامت بدن و سلامت روحی شما دارد؟

فواید و مضرات نور خورشید
فواید و مضرات نور خورشید

هنگامی که نور خورشید با پوست برخورد می کند باعث تولید ویتامین D (ویتامین آفتاب) می شود. ویتامین D بدن را در برابر التهاب محافظت می کند، فشار خون بالا را کاهش داده، عملکرد مغز را بهبود می بخشد و خطر ابتلا سرطان را کاهش می دهد.

در این مقاله با همه ی فواید و مضرات نور خورشید و آفتاب گرفتن برای سلامتی بدن بیشتر آشنا می شوید. با پرشین استار همراه باشید؛

1. سرطان

تحقیقات نشان داده که نور خورشید با تامین ویتامین D می تواند به جلوگیری از سرطان های خاص مانند سرطان روده بزرگ، لنفوم هوچکین، سرطان تخمدان، سرطان پانکراس و سرطان پروستات کمک کند.

2. سلامت استخوان ها

قرار گرفتن در معرض اشعه نور خورشید باعث ایجاد ویتامین D در پوست فرد می شود. مطالعات نشان داده که ویتامین D نقش زیادی در سلامت استخوان ها دارد. مقادیر کم ویتامین D در کودکان باعث پوکی استخوان در بزرگسالی می شود.

3. درمان افسردگی

گفته شده که مواد شیمیایی خاصی مانند سروتونین که بر روحیه شما تاثیر می گذارد با رسیدن نور خورشید به شبکیه تولید می شود. این فرایند یک سیگنال از طریق عصب بینایی می فرستد که به افزایش سطح سروتونین کمک کرده و روحیه شما را تقویت می کند.

با توجه به این ارتباط، یکی از اصلی ترین روش های درمانی افسردگی با الگوی فصلی نور درمانی است که با نام فتوتراپی نیز شناخته می شود.

4. کاهش التهاب بدن

مطالعات تحقیقاتی نشان داده که نور خورشید یک درمان احتمالی برای درمان چندی بیماری التهابی مانند آرتریت روماتوئید، لوپوس اریتماتوی سیستمیک، بیماری التهابی روده و تیروئید می باشد.

5. افزایش طول عمر

یک مطالعه در اتریش نشان داده که بین مرگ زودرس و کمبود ویتامین D ارتباط نزدیکی وجود دارد. این مطالعه نشان می دهد که با فرار گرفتن در معرض نور خورشید و دریافت مقادیر کافی ویتامین D باعث افزایش طول عمر می شود.

6. کاهش اشتها

افزایش سطح ویتامین D با قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث کاهش اشتها و در نتیجه لاغری و کاهش وزن می شود.

7. درمان بی خوابی

به نظر می رسد که یکی از مهم ترین فواید حمام آفتاب گرفتن در روز افزایش تولید ملاتونین (هورمون خواب که در شب تولید می شود) و در نتیجه درمان بی خوابی شبانه باشد.

8. بهبود عملکرد ریه

یک مطالعه در آمریکا نشان داده که افزایش سطح ویتامین D به بهبود عملکرد و تقویت سلامتی ریه ها کمک می کند.

9. فشار خون

برخی از مطالعات نشان می دهند زنانی که از کمبود ویتامین D رنج می برند احتمالا دچار فشار خون بالا می شوند.

10. سلامت پوست

طبق گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO)، قرار گرفتن در معرض نور خورشید ممکن است به معالجه چندین بیماری پوستی از جمله پسوریازیس، اگزما و آکنه و جوش صورت کمک کند.

11. دیابت نوع 2

گفته می شود که ویتامین D نقش مهمی در تولید انسولین دارد و مطالعات نشان می دهد که بین مقاومت به انسولین و کمبود ویتامین D رابطه مستقیمی وجود دارد.

بسیاری از مطالعات نشان می دهد که بهبود سطح ویتامین D برای افراد در معرض خطر دیابت باعث کاهش سطح گلوکز ناشتا، بهبود تولید انسولین، مقاومت به انسولین و کنترل A1c می شود.

12. تقویت سیستم ایمنی بدن

ثابت شده است که نور خورشید سلول های T سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند و باعث تقویت ایمنی بدن می شود. محققان می گویند : ما به انرژی خورشیدی متکی هستیم تا بدن ما بتواند از عفونت ها جلوگیری کرده و با بیماری ها مقابله کند.

13. سلامت چشم

برخلاف آنچه بسیاری از مردم معتقدند، نور خورشید با افزایش ویتامین D با بهبود بینایی شده و پیری چشم را درمان می کند.

عوارض و مضرات نور خورشید

سرطان پوست

زیاد قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند برای بدن مضر باشد؛ اشعه ماورا بنفش خورشید می تواند به پوست نفوذ کرده و به DNA سلول آسیب برساند و این می تواند منجر به سرطان پوست شود.

افرادی که پوست سفیدتری دارند معمولا سریع تر از افرادی که پوست تیره دارند دچار آفتاب سوختگی می شوند. همچنین، هنگامی که پرتوهای خورشید مستقیم تر بتابند احتمال بیشتری وجود دارد که دچار آفتاب سوختگی شوید به همین دلیل توصیه می شود که بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر کمتر در معرض نور خورشید باشید.

منابع : lifehackhealthlinetheactivetimes