انشا در مورد 22 بهمن | انشاهای زیبا درباره 22 بهمن و دهه فجر برای کودکان و نوجوانان

ایام دهه فجر و 22 بهمن در پیش است و به همین بهانه در این مقاله انشاهای ساده و ادبی درباره 22 بهمن و پیروزی انقلاب اسلامی قرار داده ایم، این دو انشا مناسب پایه چهارم و پنجم ابتدایی، کودکان و نوجوانان می باشد.

انشا در مورد 22 بهمن و ایام دهه فجر
انشا در مورد 22 بهمن و ایام دهه فجر

انشا در مورد 22 بهمن برای کلاس چهارم و پنجم ابتدایی

دهه فجر به معنی ده روز پیروزی است و به روزهای بین 12 تا 22 بهمن گفته می شود.

12 بهمن روز ورود امام خمینی به میهن است، در این روز امام خمینی سخنرانی باشکوهی در بهشت زهرا انجام دادند و مردم ایران یک صدا و در کنار هم از سخنان ایشان حمایت کرده و در طول ده روز بعد از آن با شجاعت فراوان توانستند عوامل حکومت پهلوی را شکست داده و از ایران بیرون کنند.

مردم که از سال های گذشته از ستم های فراوان رژیم پهلوی به ستوه آمده بودند با تظاهرات و شعارهای انقلابی و کوبنده در برابر توپ، تانک و مسلسل ایستادگی کردند و سرانجام در روز 22 بهمن حکومت ایران را از شاهنشاهی به جمهوری اسلامی تغییر دادند.

من اگرچه در آن دوران نبوده ام اما در طول این سال ها همیشه پای صحبت های پدر و مادرم درباره راهپیمایی آن روزها نشسته ام و در ایام دهه فجر برنامه های مربوط به آن را تماشا کرده و به فداکاری شهیدان و شجاعت مردم ایران که از جان خود گذشته بودند افتخار می کنم.

آن ها جان خود را فدای پیروزی انقلاب اسلامی و زندگی راحت ما کردند تا بتوانیم در امنیت زندگی کرده و به راحتی به مدرسه برویم و درس بخوانیم. امیدوارم همه ما بتوانیم به خوبی از امانتی که به ما داده اند نگهداری کرده و نگذاریم خون آن ها هرگز و در هیچ زمانی پایمال شود.

انشا درباره دهه فجر و 22 بهمن برای نوجوانان

هر سال زمستان که فرا می رسد ناخودآگاه هیجان و شوقی ایرانیان را دربرمی گیرد زیرا یادآور بهمن ماه سال 1357 و ایستادگی و مقاومت مردم غیور ایران است، روزهایی که در قلب ملت حک شده است.

12 بهمن تا 22 بهمن خاطرات تلخ و شیرین زیادی در ذهن سرزمین ایران به یادگار گذاشته است، از شهادت بسیاری از هموطنان مبارز در تظاهرات علیه رژیم شاهنشاهی تا بازگشت امام خمینی به ایران و پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی.

انقلاب ما امسال 40 سالگی خود را جشن می گیرد اما اگر از هر یک از افرادی که آن دوران را درک کرده اند بپرسی می گویند انگار همین دیروز بود ….

انگار همین دیروز بود که بانگ “الله اکبر” از پشت بام همه خانه ها به گوش می رسید …

انگار همین دیروز بود که خبر “به فرمان امام خمینی حکومت نظامی لغو شده است” فضای شهر را پر کرده بود …

انگار همین دیروز بود که شعار های “الله اکبر خمینی رهبر”، “ما همه سرباز توایم خمینی” و “مرگ بر شاه” در کوچه و بازار به گوش می رسید…

انگار همین دیروز بود که انقلاب ما انفجار نور شد!

اگرچه ملت ایران دهه فجر را یادآور پیروزی انقلاب می دانند اما این 10 روز نتیجه سال ها مقاومت مبارزانی است که چه به صورت پنهان و آشکار زمینه سقوط رژیم شاهنشاهی پهلوی را فراهم می کردند.

آنانی که در زندان زیر شکنجه های سخت ساواک به شهادت رسیدند، آنانی که با سخنرانی های خود ذهن مردم را آماده انقلابی عظیم می کردند و جوانان و نوجوانانی که در دل شب اعلامیه های ضد حکومت در شهر پخش می کردند.

انقلاب ما نتیجه تنها ده روز تظاهرات نیست، این انقلاب نتیجه سال ها رشادت و شهادت است.

یاد شهیدان انقلاب که با خون خود این نهال را آبیاری کردند تا در ایام دهه فجر به بار نشسته و گل بدهد گرامی و و روحشان شاد.